Rękojmia czy sprzedaż konsumencka

odszkodowanie, zwrot towarów, reklamacja, Rzecznik Praw Konsumenta, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

Rękojmia czy sprzedaż konsumencka

Postprzez rafal » Pn, 16 maja 2005, 15:31

moje pytanie dotyczy tego czy nalezy w podanym ponieżej przypadku stosować przepisy kc o rękojmi za wady fizyczne rzeczy czy też przepisy o sprzedaży konsumenckiej...

została zakupiona pod koniec 2002roku od przedsiębiorcy rzecz, której wadliwość zauwazono i zgłoszono na początku 2003r. Zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej, ktore weszyl w życie z dniem 1 stycznia 2003r. przepisy o rękojmi z kc nie stosuje się do stosunków prawnych z udziałem konsumenta. ustawa o sprzedaży konsumenckiej nie zawiera w tym zakresie przepisów przejściowych.

radawański stoi na stanowisku ze do skutków prawnych zdarzeń majacych miejsce pod rządami starej ustawy stosujemy nowe przepisy. w moim wypadku byłyby to przepisy ustawy o sprzedaży konsumenckiej ponieważ wg. mnie skutkiem prawnym zawarcia umowy sprzedaży jest m.in. mozliwość dochodzenia swoich praw z powodu wady fizycznej rzeczy albo jak ma to miejsce teraz niezgodnośći towaru z umową. ponadto, w myśl ogólnej reguły jeżeli ustawa nie zawiera przepisów intertemporalnych to stosujemy prawo nowe
rafal
 

Postprzez Marcin » Pn, 16 maja 2005, 19:41

Podzielam pogląd - należy zastosować przepisy nowej ustawy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawa Konsumenta

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości