czy wnuk dostanie spadek po babci jeśli matka się zrzekła

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

czy wnuk dostanie spadek po babci jeśli matka się zrzekła

Postprzez DONATELLO » So, 5 lut 2005, 01:14

Zmarła moja babcia,nie wiem czy mam szansę dostać coś w spadku po niej. Przed laty kiedy jeszcze mnie nie było na świecie mama podpisała z babcią umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia (akt u notariusza) z której wynika że ona nic po babci nie dziedziczy? Czy ja również nic nie dziedziczę ? W tej umowie o mnie nic nie było bo przecież jeszcze nie było mnie na świecie.
DONATELLO
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

po babci

Postprzez t_o_m_a_s_h » Pt, 18 mar 2005, 12:20

raczej nie...
t_o_m_a_s_h
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pawel78 » Pt, 18 mar 2005, 16:13

Czemu miałbyś nie dziedziczyć? Dziedziczą stępni, a mama zrzekając się dziedziczenia jest traktowana jakby nie dożyła otwarcia spadku. Jesteś następny w kolejności.
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gandalf » Pt, 18 mar 2005, 17:10

KC: Art. 1049. § 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.
§ 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Czyli trzeba sprawdzić umowę - jesli tam nie ma nic o zstępnych to nie dziedziczysz.
Gandalf
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość