Cesja wierzytelności- wątpliwości prawne

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Cesja wierzytelności- wątpliwości prawne

Postprzez aristo2 » Cz, 3 mar 2005, 22:26

Witam
Wierzyciel z dłużnikiem podpisał w styczniu 2002r Umowę cesji wierzytelności.
Cesją zostały objęte wierzytelności przypadające farmaceutce z kas chorych z tytułu refundacji leków.
W Umowie cesji wpisano całą kwotę zadłużenia farmaceutki wobec wierzyciela i ustalono termin zakończenia Umowy cesji 30 czerwiec 2003r.

Wierzyciel nie wypowiadając Umowy cesji w marcu uzyskał nakaz zapłaty na cała kwotę i przeprowadził skuteczną egzekucję z leków w Aptece.
Po przyróceniu terminu do złozenia zarzutów od nakazu zapłaty sąd prowadził sprawę.
Sprawa dotarła do apelacji wniosła ja farmaceutka.
Wierzyciel najpierw podważał isnienie Umowy( orginał mu zaginął-ponoć), ale
w odpowiedzi na apelację napisał, że Umowa cesji jest nieważna ponieważ nie było wpisane jakiej wierzytelności dotyczy Cesja.W/g niego w Umowie powinna być wpisana każda przysługująca refundacja, ( konkretna wierzytelność z kas chorych ) a nie cała kwota nalezności.
( refundacje były płacone przez Kasy Chorych kwartalnie)

Podpowiedzcie proszę, w jaki sposób można odeprzeć taki zarzut pełnomocnika wierzyciela w odpowiedzi na apelację?
Czy ma rację?
W/g mnie skoro sam zawarł taką Umowę nie powinien jej teraz kwestionować?
Jak można pomóc farmaceutce?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pt, 4 mar 2005, 02:04

Przepisy kodeksu cywilnego o przelewie nie obejmują wyraźnie wierzytelności przyszłych. Ich charakter nie wyklucza jednak ich przelewu. W kwestii dopuszczalnego zakresu i zasad przelewu wierzytelności przyszłych właściwe powinny być ogólne reguły dotyczące przelewu wierzytelności, a nawet szerzej – przeniesienia praw. Na czoło wysuwa się tu wymaganie odpowiedniego oznaczenia przedmiotu przelewu. O ile w umowie, która ma jedynie zobowiązać do świadczenia, przedmiot świadczenia może być także oznaczony według cech gatunkowych, o tyle w umowie za pomocą której ma nastąpić rozporządzenie prawem, przedmiot rozporządzenia powinien być oznaczony indywidualnie. Można bowiem nabyć wyłącznie indywidualnie oznaczone prawo, a więc np. daną wierzytelność, własność danej rzeczy, itp. Uwzględniając, że wierzytelność przyszła może przejść na nabywcę dopiero z chwilą powstania, powyższe wymagania należy uznać za spełnione, gdy umowa dotycząca przelewu wierzytelności przyszłej zawiera dane pozwalające ustalić w chwili zaistnienia określonej wierzytelności, iż to właśnie ona była objęta zawartą wcześniej umową. Nie powinno budzić wątpliwości, że takimi danymi są określenie tytułu powstania wierzytelności oraz osoby dłużnika i wierzyciela. Przy założeniu tym możliwy jest więc na pewno przelew wierzytelności warunkowych i terminalnych oraz innych wierzytelności przyszłych z już zawartych umów.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości