Zgubiona paczka

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Zgubiona paczka

Postprzez radekm » Pn, 9 sie 2004, 22:38

Witam. Ostatnio na allegro sprzedałem telefon, który wysłałem kupcowi za pośrednictwem poczty polskiej paczką priorytyetową. Niestety telefon nie dotarł do kupca. Złożyłem reklamację która została rozstrzygnięta na moją korzyść w związku z czym przyznano mi odszkodowanie w wysokości 66 zł. Tu pojawia się problem ponieważ za telefon zainkasowałem 250 zł które teraz muszę zwrócić. Czy jest jakiś sposób, żebym odzyskał swoje pieniądze? Dodam, że paczka nie była ubezpieczona.
radekm
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 9 sie 2004, 22:45

Obawiam się że nie.
Poczta to co była zobowiązana to zapłaciła (ich odpowiedzialność jest z mocy ustawy ograniczona).

Teoretycznie może mógłbyś dochodzić całej poniesionej szkody (całej wartości telefonu) gdybyś znalazł konkretną osobę fizyczną która zagubiła, ukradła lub przywłaszczyła etc. tę przesyłkę - właśnie od twej osoby fizycznej.
Ale to pewnie mało prawdopodobne by udało się to ustalić
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 10 sie 2004, 08:55

Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Fragles » Wt, 10 sie 2004, 18:10

Mój znajomy procesował się z pocztą o zaginioną paczkę (wartość zawartości 4.800 zł). Poczta uznała reklamację i wypłaciła odszkodowanie 71,50 zł.
Sąd powództwo oddalił uzasadniając, że w przypadku paczki bez podanej wartości odpowiedzialność poczty jest ograniczona. Poczta odpowiada za utraconą przesyłkę a nie za utraconą zawartość.
Innych szczegółów sprawy nie znam.

Pozdrawiam, Jerzy.
Fragles
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez radekm » Wt, 10 sie 2004, 18:26

Z tego co widzę to poczta nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zgubioną przesyłkę poza symbolicznym odszkodowaniem i mogę się pożegnać z pieniędzmi. Jest chciaż możliwość domagania się od nich ustalenia okoliczności zaginięcia tej paczki. Przecież nie zapadła się ona pod ziemię.
radekm
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 10 sie 2004, 19:03

Jest chciaż możliwość domagania się od nich ustalenia okoliczności zaginięcia tej paczki. Przecież nie zapadła się ona pod ziemię.


Nie ma sposobu, aby do tego pocztę zmusić.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 10 sie 2004, 20:30

Z tego co widzę to poczta nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zgubioną przesyłkę poza symbolicznym odszkodowaniem i mogę się pożegnać z pieniędzmi.


Nauczka by wysylać rzeczy wartościowe jako przesyłkę wartościową
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez radekm » Pn, 16 sie 2004, 12:29

Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli kupujący zgodził się na wysłanie tego telefonu zwykłą paczką to kto odpowiada za zgubienie tej paczki? Ja czy kupujący?
radekm
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 16 sie 2004, 15:58

O ile strony nie umówiły się inaczej, jest to ryzyko kupującego - por. art. 548 § 1 z zw. z art. 544 kc. Poczta wprawdzie nie jest przewoźnikiem sensu stricte, ale wydaje się, że można w przypadku powierzenia jej sprzedanej rzeczy stosować przez analogię przepisy dotyczące przewoźnika, bo rola poczty jest tu podobna do roli przewoźnika.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość