Zaginęła paczka na poczcie i była nieubezpieczona

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Zaginęła paczka na poczcie i była nieubezpieczona

Postprzez mich32 » Wt, 13 lip 2004, 09:38

Witam kupilem na allegro telefon za 330 zł. Zostal on wyslany priorytetm i jakoś długo nie przychodził,wiec napisalem do sprzedającego żeby przysłal mi potwierdzenie wysłania paczki, no i on tak uczynił. Paczka dalej nie przychodzi, więc musiała zaginąć gdzies na poczcie. Sprzedajacy wypelnił wniosek na poczcie o zagnięcie paczki, i ja tez potwierdzilem to u listonosza. Problem tkwi w tym że paczka byla nieubezpieczona. I chcialem sie dowiedzieć czy jesli udowodnie poczcie co było w paczce i o jakiej wartości byla, to czy mi zwrócą pieniądze ??. No i jak to udowodnić?? Czy wystarczy wydruk z aukcji z allegro, czy musze napisać do allegro żeby mi wysłali jakiś dowód tego że przedmiot o takiej wartości i sprzedany przez tego sprzedającego w dniu tym i tym?? I jeżeli mialbym juz taki dowód, to czy ja to musze zgłosić na poczte (czy ewentualnie gdzie to trzeba zgłosić) ?? czy sprzedający bo ona ma w końcu dowód wysłania paczki?? Z góry dziękuję za odpowiedź.
mich32
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 13 lip 2004, 10:00

Jeśli paczka miała zadeklarowaną wartość, odszkodowanie przysługuje w wysokości żądanej przez nadawcę, nie wyższej jednak niż zadeklarowana wartość przesyłki (art. 58 ust. 1 pkt 3 Prawa pocztowego). Natomiast w przypadku niezadeklarowania wartości, odszkodowanie za utratę paczki pocztowej jest ograniczone do dziesięciokrotności opłaty pobranej za jej nadanie (art. 58 ust. 1 pkt 2 Prawa pocztowego).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mich32 » Wt, 13 lip 2004, 10:18

To nic nie pomoże jak im udowodnię jaka była wartość paczki ??
mich32
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 13 lip 2004, 10:21

Jeśli nie zadeklarowano wartości paczki, nie ma to znaczenia. M.zd., możesz wówczas ewentualnie dochodzić odszkodowania od nadawcy, chyba że zgodziłeś się na wysłanie paczki bez deklarowania jej wartości, biorąc na siebie ryzyko jej utraty.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości