Ile jest ważny testament

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Ile jest ważny testament

Postprzez mandarek » So, 12 cze 2004, 11:43

Chciałem się dowiedzieć ile czasu jest ważny testament zwykły, napisany przez zmarłego?
mandarek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 12 cze 2004, 12:32

Testament zwykły czyli napisany własnoręcznie przez autora i opatrzony datą (nie mylić z testamentami szczególnymi - np testamentem ustnym oświadczonym w obecności świadków w obawie rychłej śmierci) nie ma okresu ważności. Jest oświadczeniem woli testatora na wypadek śmierci i jeśli tylko odpowiada przesłankom określonym w prawie jest po prostu ważny - w zasadzie bezterminowo (a przynajmniej do czasu kiedy jego autor nie napisze nowego testamentu odwołując w nim poprzedni).
Jeśli zaś sporządzenie testamentu byłoby obarczone wadami dyskwalifikującymi jego ważność (np. autor był niepoczytalny, działał pod przymusem itp) to wówczas testament w ogóle nie może wywrzeć skutków po śmierci testatora (od początku jest nieważny)

Sprecyzuj czego dotyczy Twój problem być może będzie można odnieść się do niego mniej ogólnikowo
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mandarek » Śr, 16 cze 2004, 17:24

Chodzi mi o czas ważności testamentu napisanego własnorecznie przez testatora. Jest opatrzony datą , podpisem, i w całości napisany przez testatora.
Chciałem tylko wiedzieć ile czasu po śmierci testarora jest ważny?
Czy ma jakiś okres ważności?
mandarek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 17 cze 2004, 16:05

Chciałem tylko wiedzieć ile czasu po śmierci testarora jest ważny?
Czy ma jakiś okres ważności?


Nie, nie ma takiego okresu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron