wyznaczenie II licytacji - wątpliwości prawne

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

wyznaczenie II licytacji - wątpliwości prawne

Postprzez aristo2 » Pt, 5 mar 2004, 00:09

Wierzyciel który przyłączył się do licytacji z nieruchomości, złozył wniosek o wyznaczenie terminu II licytacji.Według E Wengerek wierzyciel który przyłącza się do egzekucji z nieruchomości ma takie same prawa jak wierzyciel egzekwujący.Natomiast Z Œwieboda w komentarzu do kpc część II Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne rok 2004 lexis Nexis, pisze że wyznaczenie II licytacji może nastąpić tylko na wniosek wierzyciela egzekwującego, nie może nastąpić z urzędu ani na wniosek wierzyciela który przyłaczył się do postępowania (art 927 kpc).
Jak więc rozumieć złożenie wniosku o II licytację z nieruchomości tym bardziej że komornik na jego podstawie wyznaczył termin ?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 5 mar 2004, 10:24

Art. 927 kpc: Wierzyciel, który skierował egzekucję do nieruchomości po jej zajęciu przez innego wierzyciela, przyłącza się do postępowania wszczętego wcześniej i nie może żądać powtórzenia czynności już dokonanych; poza tym ma te same prawa co pierwszy wierzyciel. .

Dla mnie podkreślona część przepisu rozstrzyga sprawę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pt, 5 mar 2004, 13:32

Informację z komentarza do KPC , część druga -Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Z Œwieboda rok 2004 wyd LexisNexis str 363 -- do art 983kpc cyt.
1. Wyznaczenie drugiej licytacji może nastąpić tylko na wniosek wierzyciela egzekwującego, nie może nastąpić a urzędu ani na wniosek wierzyciela,który przyłaczył się do postepowania (art 927 pkc ). Nie można zaś podzielić zapatrywania M. Tyczki co do możliwosci złożeniaomawianego wniosku także przez wierzyciela, który przyłączył się do postepowania, dysponentem bowiem jest nadal wierzyciel inicjujący postepowanie. pododne stanowisko wyrazili J Korzonek (Postepowanie egzekucyjne i zabezpieczające, s.1059) oraz B. Dobrzański (w : Komentarz do k.p.c., s.1305). Jerzeli wierzyciel nie złoży wniosku w ciągu roku, licząc ów termin od ostatnio podjetej czynności w sprawie, postepowanie ulegnie umorzeniu ( atr. 823 k.p.c.).

Moje wątplwości co roli wierzycia przyłączajacego się pojawiły się w świetle powyższego komentarza i mam je nadal.

Ponieważ jest po sprawie moge już podać co się działo.
Sąd popierał stanowisko komornika, lecz po zapoznaniu się z komentarzem Z Œwiebody wydał postanowienie o odwołaniu licytacji.
Jeśli mogę poprosić o podpowiedż również co do tego niezaskarżalnego postanowienia, czy jeśli licytacja się rozpoczeła, sąd wpisał kto się stawił / nie było ewentualnego nabywcy /czyli komornik ,dłużnik i w trakcie sprawy dłuznik złożył wnioski i powołał się na złożone a nierozpatrzone skargi na czynności komornika - czy na tym etapie sąd może wydać postanowienie o odwołaniu licytacji, czy też postanowienie sądu powinno być inne np.zawieszenie postępowania ?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 5 mar 2004, 15:13

Stosownie do art. 821 § 1 kpc, sąd może na wniosek zawiesić w całości lub części postępowanie egzekucyjne, jeżeli złożono skargę na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu. Zawieszenie postępowania sąd może uzależnić od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia. Decyzja należy zatem do uznania sądu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pt, 5 mar 2004, 15:21

Proszę wyjaśnij mi co oznacza w takim razie odwołanie licytacji?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pt, 5 mar 2004, 15:32

Należy dodać że wniosek o zawieszenie postępowania został złożony przed licytacją i pozostał bez rozpatrzenia.
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 5 mar 2004, 16:18

Proszę wyjaśnij mi co oznacza w takim razie odwołanie licytacji?


Tyle że nie doszła ona do skutku. Nie przesądza to o dalszym przebiegu postępowania egzekucyjnego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości