Kontrola z PiP

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Kontrola z PiP

Postprzez piotr123 » Wt, 24 lut 2004, 16:07

Witam serdecznie

Jestem właśnie po kontroli z PiP. Pan inspektor został powiadomiony przez związki że są naruszane ich prawa. Otóż nie dopuszczaliśmy ich do udziału w komisji socjalnej bo nie spełniali wymogu 10 członków i wszystko byłoby ok gdyby nie fakt ze 20 lutego 2002 r w jednym z zarządzeń pracodawcy umieszczono zapis ze w skład wchodzą przedstawiciele każdej organizacji związkowej. Chcę bronić swego zdania uważam że przede wszystkim w chwili wprowadzania zarządzenia nie było wymogu 10 członków. Cały problem należy rozpatrywać z uwzględnieniem zmian wprowadzonych przez pracodawcę który chciał wyeliminować te kilkuosobowe związki a raczej jednostki organizacyjne. Kiedys bowiem zbieralo sie 2-3 ludzi ktorzy byli jednostka organizacyjna jakiegos zwiazku i torpedowali dzialania komisji socjalnej. Niestety pan inspektor czyta wszystko literalnie. Ponadto napisal ze inny związek ktory też nie spełnia tego wymogu został dopuszczony. Tak bowiem wynikało z dokumentów które nam przesłał na koniec kwartału niestety nie zauważył że pracodawca może czerpać informacje na ten temat z innych źródeł np. list płac (strącane składki) a z nich wynikało, że liczą już ponad 10 osób.

Gdyby ktoś z Państwa mógł dorzucić jeszcze jakieś argumenty pozwalające przeciwstawić się literalnej definicji zaprezentowanej przez Pana inspektora będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 24 lut 2004, 17:06

Posiłkowałbym się argumentami płynącymi przede wszystkim z ustawy o związkach zawodowych, która - w zakresie przepisów bezwzględnie obowiązujących - ma piewrwszeństwo przed regulacjami obowiązującymi u danego pracodawcy. Jeśli zatem zarządzenie czy regulamin funkcjonujące u pracodawcy są sprzeczne z ustawą, pierwszeństwo mają przepisy ustawy. Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu socjalnego dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. A uprawnienia zakładowej organizacji związkowej nie przysługują każdej organizacji, a tylko takiej, która (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2003) zrzesza co najmniej 10 członków będących pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji (art. 25 [1] § 1 pkt 1 ustawy). Pracodawca stosował się do przepisów ustawy i z tego tytułu inspektor pracy nie powinien mieć zastrzeżeń.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość