Zasiedzenie, a ogłoszenie sądowe

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Zasiedzenie, a ogłoszenie sądowe

Postprzez ssr » Pt, 16 sty 2004, 23:28

Samowolne przeniesienie postu z omyłkowo wpisanego w z dn.03.01.2004r.
Sądowe ogłoszenie

Witam, chciałbym uzyskać następują odp.:
Czy w sprawie o zasiedzenie nieruchomosci wnioskodawca
może zażądać we wniosku (pozwie) ogłoszenia sądowego -
z braku możliwości znalezienia ewentualnych spadkobiorców -
celem ich wezwania? I kogo we wniosku wskazać jako drugą
stronę - poprzedni użytkownik zmarł?
A teraz trochę opisu: otóż właścicielem nieruchomości był
mój zmarły teść, od niego dostaliśmy z mężem tę nieruchomość i kilka lat temu takze mój mąż zmarł. Obecnie
chcę uregulować status prawny lecz okazało się że ta nieruch.
nie ma księgi wieczystej ani nie ma żadnego aktu przekazującego nam ją w użytkowanie. Z mężem użytkowaliśmy ją ponad 30 lat płacąc stosowne podatki, zresztą mąż do dziś ujety jest jako właściciel(?) w ewidencji
Urzędu Miasta, a w Starostwie zaś figuruje teść jako posiadacz
samoistny. To narazie tyle...
____________

____________
ssr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zasiedzenie

Postprzez ssr » Pt, 16 sty 2004, 23:30

Przeniesienie pytania na prawidłowe Forum Prawne. Przepraszam za błąd.
ssr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 18 sty 2004, 18:52

Czy w sprawie o zasiedzenie nieruchomosci wnioskodawca może zażądać we wniosku (pozwie) ogłoszenia sądowego - z braku możliwości znalezienia ewentualnych spadkobiorców - celem ich wezwania?


Zgodnie z art. 609 § 2 kpc, jeżeli wnioskodawca nie wskazuje innych zainteresowanych, orzeczenie może zapaść dopiero po wezwaniu innych zainteresowanych przez ogłoszenie. Sąd może zarządzić ogłoszenie również w innych wypadkach, jeżeli uzna to za wskazane. Przepis ten stosuje się wtedy, gdy wnioskodawca nie może wskazać osób zainteresowanych, ponieważ są one nieznane, ustalenie tych osób jest dla niego zadaniem praktycznie niewykonalnym, a jednocześnie materiał sprawy nie daje podstaw do ustalenia takich osób i wezwania ich do udziału w sprawie z urzędu. Celem wezwania zainteresowanych przez ogłoszenie jest zapewnienie im możności obrony swych praw. Przepis ten nie wchodzi natomiast w rachubę, gdy osoby te znane są wnioskodawcy, ale nie jest znane miejsce ich pobytu. W takim bowiem wypadku obowiązuje zasada ogólna, w myśl której dla osoby, której miejsce pobytu nie jest znane, ustanawia się kuratora procesowego.

I kogo we wniosku wskazać jako drugą
stronę - poprzedni użytkownik zmarł?


Siebie wskazujesz jako wnioskodawcę, natomiast jako uczestników postępowania (sprawa o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie jest rozpatrywana w postępowaniu nieprocesowym) powinnaś wskazać spadkobierców poprzedniego właściciela oraz spadkobierców męża. Jeśli osób tych (zwłaszcza spadkobierców poprzedniego właściciela nieruchomości) nie znasz, powinnaś zaznaczyć to we wniosku do sądu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zasiedzenie

Postprzez ssr » N, 18 sty 2004, 19:45

Dzięki, rzecz w tym,że nie znam adresów ani spadkobierców
teścia ani męża - oprócz rzecz jasna siebie i mojej córki.
Czy córkę mogę wskazać za drugą stronę (zainteresowaną) ?
Pozdr.
ssr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 18 sty 2004, 19:50

rzecz w tym,że nie znam adresów ani spadkobierców
teścia ani męża - oprócz rzecz jasna siebie i mojej córki.


Be ogłoszenia więc się raczej nie obędzie. Nie jest też wykluczone, że wcześniej trzeba będzie przeprowadzić postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po teściu i mężu.

Czy córkę mogę wskazać za drugą stronę (zainteresowaną) ?


Tak - wskazujesz ją jako uczestniczkę postępowania.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zasiedzenie

Postprzez ssr » N, 18 sty 2004, 20:04

Dzięki, czyli wniosek pisać o zasiedzenie czy spadek? Pozdr.
ssr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 18 sty 2004, 20:06

Możesz napisać wniosek o zasiedzenie. Jeśli sąd stwierdzi konieczność przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, możesz zawnioskować o zawieszenie postępowania o zasiedzenie i przeprowadzić sprawy spadkowe.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zasiedzenie

Postprzez ssr » N, 18 sty 2004, 20:10

OK, ale także mam wnioskować o powołanie kuratora w zastępstwie braku miejsca pobytu zainteresowanych? pozdr.
ssr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 19 sty 2004, 09:31

Jeśli wiesz, że takie osoby istnieją, ale nie wiesz, gdzie mieszkają, powinnaś taki wniosek złożyć, uprawdopodobniając brak wiedzy co do miejsca pobytu tych osób - por. art. 144 i nast. kpc.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zasiedzenie

Postprzez ssr » Pn, 19 sty 2004, 13:14

Wielkie dzięki - już wszystko jasne. Wątek można zamknąć.
Pozdr.
ssr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość