Zmiany w kp

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Zmiany w kp

Postprzez piotr123 » Wt, 28 paź 2003, 09:42

Witam

Dzisiejsz Rzepa informuje o zmianach w kp min w zakresie urlopu. Do tej pory wszyscy wiedzieliśmy jak np. udzielać urlopu pracownikom zatrudnionym na niepełny etat. Tymczasem jak czytamy

Wymiar urlopu dla zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy stala się proporcjonalnie do jego wymiaru czasyu pracy. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Jeśli ktoś z Was jest w stanie przedstawić to na przykładzie będę wdzięczny.

Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 28 paź 2003, 13:21

Jesli dobrze rozumiem: pracownik ma prawo do 26 dni urlopu, ale jest zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu, więc ma prawo do 13 dni urlopu. Wydaje się to konstrukcją prostszą niż dotychczasowe wyliczenia. Stracą na tym pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, ale wykonujący pracę codziennie (np. po 4 godziny dziennie).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Wt, 28 paź 2003, 14:21

jesli to prawda bedzie mimo wszystko prosciej

Piotrek
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 28 paź 2003, 14:33

Po nowelizacji art. 154 kp. ma brzmieć:

§ 1. Wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

§ 2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

§ 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na podstawie § 1 i 2, nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.


Dojdzie jeszcze nowy art. 154 [2] w brzmieniu:

§ 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.

§ 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

§ 3. Przepis § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

§ 4. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Śr, 29 paź 2003, 10:05

Dzięki

Troche niepokoi mnie tylko zapis jeden dzien urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. A co w przypadku jeżeli pracownik pracuje np. czasem 12 godzin. Do tej pory nie bylo z tym problemu, ale teraz?

Mam prośbą gdyby ktoś podał mi namiar na tekst projektu nowelizacji byłbym wdzięczny.

Piotrek
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 29 paź 2003, 10:26

Troche niepokoi mnie tylko zapis jeden dzien urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. A co w przypadku jeżeli pracownik pracuje np. czasem 12 godzin. Do tej pory nie bylo z tym problemu, ale teraz?


Sam mam tu wątpliwości.

Mam prośbą gdyby ktoś podał mi namiar na tekst projektu nowelizacji byłbym wdzięczny.


Druk Senatu nr 500
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 20 lis 2003, 23:34

Gdyby kogoś interesował, jest już ostateczny tekst zmian do kp. Teraz czeka na podpis Prezydenta i opublikowanie w Dz.U. Nie zmieni to faktu, że większość zmian wejdzie w życie od 01.01.2004 r.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pt, 5 gru 2003, 09:18

Witam serdecznie!

Pozwalam sobie wrócić do tematu, który już wcześniej poruszałem tym razem może na przykładzie.

Załóżmy taki stan faktyczny:

Pracownik zatrudniony na pol etatu swiadczy prace przez 3 dni w tygodniu. Ustalamy mu wymiar urlopu zgodnie z nowymi przepisami proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Czy będzie to więc np. 1/2 x 26 dni = 13 dni.

Teraz pracownik zazyczy sobie urlopu na 3 dni (wtorek pracuje 8 h sroda 8 h czwartek 4 h). Ponieważ jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy w efekcie m. zdaniem wezmie 2,5 dnia urlopu. Zostanie mu więc 10, 5 dnia.

A co w przypadku gdy ten pracownik ma jeszcze urlop zaległy za 2003 r (np. 9 dni).? Udzielić wg starych zasad czy też doliczyć 9 dni do 13.

Jeżeli ktos ma inne zdanie na ten temat lub spotkal sie z jakimis opiniami jestem ich ciekaw

A co z pracującymi w równoważnym systemie czasu pracy (powiedzmy ze raz lub dwa razy w miesiacu pracuje 12 godzin).

Wcześniej w dyskusji z Marcinem nie doszlismy do konstruktywnych wnioskow, lecz może teraz na 3, 5 tygodnia przed wejściem w życie ustawy pojawia się nowe wnioski.

Pozdrawiam
Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 5 gru 2003, 10:21

Załóżmy taki stan faktyczny:

Pracownik zatrudniony na pol etatu swiadczy prace przez 3 dni w tygodniu. Ustalamy mu wymiar urlopu zgodnie z nowymi przepisami proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Czy będzie to więc np. 1/2 x 26 dni = 13 dni.

Teraz pracownik zazyczy sobie urlopu na 3 dni (wtorek pracuje 8 h sroda 8 h czwartek 4 h). Ponieważ jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy w efekcie m. zdaniem wezmie 2,5 dnia urlopu. Zostanie mu więc 10, 5 dnia.


Tak - pół dnia, czyli 4 godziny.

A co w przypadku gdy ten pracownik ma jeszcze urlop zaległy za 2003 r (np. 9 dni).? Udzielić wg starych zasad czy też doliczyć 9 dni do 13.


W tym zakresie nie ma przepisów przejściowych, więc stosujemy od 1.01.2004 r. nowe zasady.

A co z pracującymi w równoważnym systemie czasu pracy (powiedzmy ze raz lub dwa razy w miesiacu pracuje 12 godzin).


Udziela się urlopu na jeden dzień (jak za 8 godzin) - art. 154[2] § 2 kp.

Wcześniej w dyskusji z Marcinem nie doszlismy do konstruktywnych wnioskow, lecz może teraz na 3, 5 tygodnia przed wejściem w życie ustawy pojawia się nowe wnioski.


To są moje propozycje. Zapraszam do dyskusji.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pt, 5 gru 2003, 10:37

[
A co z pracującymi w równoważnym systemie czasu pracy (powiedzmy ze raz lub dwa razy w miesiacu pracuje 12 godzin).


Udziela się urlopu na jeden dzień (jak za 8 godzin) - art. 154[2] § 2 kp.

Rozumiem więc, że będzie to oznaczało 1,5 dnia (8h + 4 h). Przynajmniej takie jest moje zdanie. Chociaż jest jeszcze dość zagmatwany przepis par. 4

Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości