Jak zmienić architekta ???

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Jak zmienić architekta ???

Postprzez CARLOS » Pn, 2 wrz 2002, 20:01

Mam spory problem, a przynajmniej na to wygląda. Kupiłem projekt gotowy, dałem arcitektowi do adaptacji. Teraz okazało się, że na mapce 1:500 po przeliczenie wg. skali nie zgadza się odległość w terenie. Architekt posadowił budynek teoretycznie z lewej strony 6m od granicy, a z prawej 4m. Czyli wszystko niby ok, ale przy wytyczaniu go okazało się, że biorąc 6m od lewej zostało tylko 2,3m z prawej(ściana z oknami). Kierownik powiedział, trzeba koniecznie zmienić dane na rysunku dołączonym do projektu zagospodarowania terenu, bo budynek co prawda się zmieści, ale musi być na mapie wpisane 4m z jednej i 4 z drugiej.
Okazało się , że musi to zrobić projektant i przepuścić przez starostwo powiatowe. I tu jest hak! Projektant był bardzo niesłowny, nie trzymał terminów i po wzięciu kasy traktował mnie jak natrętną muchę, więc po odebraniu pozwolenia na budowę rozstaliśmy się w niezbyt miły sposób... :-(
Co teraz robić ? chciałbym tę poprawkę zlecić innemu projektantowi, ale w starostwie zasłaniają się prawem autorskim, czyli wg. nich musi to zrobić autor adaptacji projektu lub zrzec się na piśmie praw autorskich. Poradźcie mi coś, proszę. Czy skazany jestem na tamtego projektanta?
CARLOS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

pytanie dodatkowe

Postprzez Karola » Wt, 3 wrz 2002, 11:42

Czy błąd wynikał z nieprawidłowości na mapie, czy nierzetelności architekta?
Pzdr, Karola
Karola
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CARLOS » Wt, 3 wrz 2002, 19:43

Odczytując z mapy wg. skali szerokość działki wynosi 24,5 m, a w rzeczywistości jest 23,1 m. Projektant birąc linijkę uwzględnić chciał chyba tę pierwszą wartość, ale idąc tym tropem i tak zabrakło mu 1,1 m. Więc sam już nie wiem, czy to tylko jego wina, czy też źle zrobionej (czasem ksero rozciąga druk) mapki. Ale czy projektant nie powinien zmierzyć działki, na mapce z Geodezji nie ma wpisanych wymiarów tylko skala.
Ale abstrachując od wszystkiego, dom zmieściłby się bez problemu, tylko byłaby niezgodność jego posadowienia od granicy po lewej - byłoby to w rzeczywistości 4m, a nie 6m jak to wpisał projektant.
CARLOS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Karola » Śr, 4 wrz 2002, 09:22

Do projektu budowlanego niezbędna jest tzw. mapa do celów projektowych zaktualizowana przez geodetę. On odpowiada za nieprawidłowości w tym przypadku. Projektant nie ma obowiązku inwentaryzacji działki. Do czego zmierzam: jeśli architekt otrzymał od Ciebie mapę do celów projektowych i na niej prawidłowow wrysował projekt - trudno się go czepnąć wprost. Jeśli to on popełnił błąd - masz w ręku argument - w końcu facet legitymuje się uprawnieniami budowlanymi i nie może popełniać TAKICH błędów.
Pzdr
Karola.
Karola
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość