KPK de lege ferenda wg posłanki Hojarskiej :)

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Postprzez Marcin » Cz, 1 sie 2002, 14:26

Nie wiem jak Wy to widzicie ale ja dałbym niemal głowę że pamiętam takie orzeczenie SN, z którego wynika że umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności tej nieruchomości i nie musi mieć formy aktu notarialnego.
Krótko mówiąc wydaje mi się że to Pani redaktor korzystając z łamów prasy i podpierając się pozornie pasującymi do jej poglądu cytatami, sieje dezinformację...


Niestety. Pani redaktor myli umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości z umową przedwstępną.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna
z dnia 14 marca 1973 r.
III CRN 33/73


Umowa o przeniesienie własności nieruchomości, nie zawarta w formie aktu notarialnego, jest nieważna (art. 158 kc w zw. z art. 73 § 2 kc) i tym samym nieważne są dodatkowe do niej zastrzeżenia umowne (np. o zadatek, odstępne i prawo odstąpienia). Nieważność czynności prawnej uzasadnia zwrot nienależnych świadczeń stosownie do zasad art. 410 kc. Tak zawarta między stronami umowa może być prawnie skuteczna tylko jako umowa przedwstępna, jeżeli w świetle jej postanowień czyniłaby zadość wymogom art. 389 kc, a brak formy notarialnej wyłączałby jedynie możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 390 § 2 kc). Przy ważności umowy przedwstępnej - ważne byłyby także dodatkowe zastrzeżenia umowne, o ile zostały przez strony poczynione.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie
z dnia 14 listopada 1991 r.
I ACr 184/91
Nie stanowi przesłanki ważności umowy przedwstępnej zachowanie określonej formy. Jeśli ustawa wymaga do ważności umowy przyrzeczonej zachowania szczególnej formy (np. w danym przypadku aktu notarialnego - art. 158 zd. 1 kc), a umowa przedwstępna nie została zawarta w tej formie, to nie jest ona z tej przyczyny nieważna, a tylko strony umowy przedwstępnej pozbawione są możności dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 390 § 2 kc w zw. z art. 64 kc).

Przedwstępne umowy przeniesienia własności nieruchomości są zawierane w zwykłej formie pisemnej w celu zaoszczędzenia wydatków (taksa notarialna). Jest to powszechnie przyjęta praktyka. Oczywiście nie jest prawdą, że taka umowa uniemożliwia dochodzenie praw w sądzie - mozna żądać odszkodowania (art. 390 § 1 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Cz, 1 sie 2002, 14:30

W jakichś wiadomościach pokazali fragment wypowiedzi obrońcy i usłyszałam, cyt. "przecież kserowanie nie jest karalne" :)

bez komentarza...



A prawa autorskie ? ;)


Chomiku,
w przypadku pani Hojarskiej chodziło o skserowanie przepustki do więzienia. Oryginalna przepustka, jako dokument urzędowy, nie stanowi przedmiotu prawa autorskiego (art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawie autorskim i prawach pokrewnych - tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904)


Marcinie zdaję sobie z tego sprawę, to było w formie ;) i odnosiło się do wypowiedzi "przecież kserowanie nie jest karalne".
CHomik
 

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Cywilne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości