Milicja

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Milicja

Postprzez piotr123 » Pn, 22 lip 2002, 11:05

Witam serdecznie.
Czy ktos z Szanownych Listowiczow moglby rozwiac moje watpliwosci.

Stan faktyczny:
Pracownik pracował przez prawie 30 lat w Ministerstwie Spraw Wewnetrznych jako funkcjonariusz MO, co potwierdza swiadectwo pracy (tak jest napisane pracy a nie sluzby) Obecnie jest na emeryturze i podejmuje zatrudnienie. Poprzedni stosunek pracy został rozwiązany na podstawie art 16 ust 2 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r o służbie funkcj. MO I SB PRL (Dz. U. nr 38 poz. 181).
Ustawa ta została uchylona art. 157 ustawy o Policji Dz. U. 1990 nr 30 poz. 179.
Zgodnie z art. 80 ustawy o Policji warunkiem wliczenia okresu służby do okresu od ktorego zaleza uprawnienia wynikajace z prawa pracy jest podjecie zatrudnienia w ciagu roku. Pracownik podjal zatrudnienie po 10 latach.

Niestety nie mam dostepu do uchylonej ustawy z 1985 r. ale moim zdaniem na podstawie obowiazujacych przepisow, pracownik taki nie nabył jeszcze nawet prawa do urlopu wypoczynkowego. W rezultacie zaczyna wiec wszystko od poczatku.

Jesli ktos moglby skomentowac ten stan faktyczny bylbym wdzieczny.

Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 22 lip 2002, 11:43

Niestety nie mam dostepu do uchylonej ustawy z 1985 r. ale moim zdaniem na podstawie obowiazujacych przepisow, pracownik taki nie nabył jeszcze nawet prawa do urlopu wypoczynkowego. W rezultacie zaczyna wiec wszystko od poczatku.


Uważam inaczej. Zwróć uwagę na art. 154 [1] kp. Moim zdaniem, ma on także w tej sprawie zastosowanie, co potwierdza też pośrednio art. 80 ust. 2 ustawy o Policji.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pn, 22 lip 2002, 12:46

Dzieki Marcinie.
Mysle ze w takiej sytuacji lepsze bedzie podjecie decyzji na korzysc pracownika, ale czy nie uwazasz ze takie interpretowanie prawa przez pracodawce jest niebezpieczne (zawsze uwazalem ze pracodawca nie jest od stosowania prawa tylko postepowania zgodnie z nim).

Wiem ze to jalowa dyskusja, ale czemu ustawodawca odsyla do przepisow szczegolnych jaka jest ustawa o Policji a nastepnie nalezy odwolac sie do przepisow kodeksowych. Gdzie tu ratio legis?
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 22 lip 2002, 12:52

ale czemu ustawodawca odsyla do przepisow szczegolnych jaka jest ustawa o Policji a nastepnie nalezy odwolac sie do przepisow kodeksowych. Gdzie tu ratio legis?


Króry przepis kp. masz na myśli ? W art. 154 [1] kp. nie ma odesłania do innych przepisów szczególnych.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pn, 22 lip 2002, 13:02

Zgodnie z art 5 k.p stosuje sie przepisy k.p w zakresie nie uregulowanym innymi pragmatykami(rozumiem ze chodzi tu o np. ustawe o Policji) a potem w tej samej ustawie odeslanie i to dosc niejasne do k.p. Tylko o to mi chodzi
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 22 lip 2002, 13:19

Art. 5 kp. dotyczy stosunku pracy, natomiast obecna ustawa o Policji nie zna pojęcia "stosunek pracy", tylko "służba", co już może budzić wątpliwości, czy art. 5 może odsyłać do tej ustawy. Ponadto uważam, że do pracownika podlegającego obecnie przepisom kodeksu pracy należy stosować przede wszystkim przepisy tego kodeksu. W interesującym nas zakresie regulację znajdujemy w art. 154 [1] kp. W mojej wypowiedzi też ten przepis wysunąłem na pierwsze miejsce, a art. 80 ust.2 ustawy o Policji przytoczyłem na potwierdzenie swojej tezy. Niemniej uważam, że oba przepisy uzupełniają się, więc wątpliwości tu nie powinno być.
Na styku kodeksu pracy i ustaw szczególnych rodzą się często wątpliwości prawne i jedynym sposobem ich usunięcia jest dokonanie interpretacji przepisów. Muszą tego dokonywać wszyscy stosujący prawo, a zatem także i pracodawcy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 22 lip 2002, 13:33

(zawsze uwazalem ze pracodawca nie jest od stosowania prawa tylko postepowania zgodnie z nim).


Piotrze, ale to jest nierealne. Aby postąpić zgodnie z prawem, niejednokrotnie trzeba je zainterpretować (dokonać wykładni), co jest już częścią procesu stosowania prawa. Każdy użytkownik prawa, aby postępować zgodnie z nim, musi zatem je zastosować.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pn, 22 lip 2002, 14:03

Ok. Marcinie Mam jeszcze jedno pytanie Czy mozna by bylo dokonac takiej interpretacji, ze art 80 ustawy o Policji ma zastosowanie tylko wowczas gdy pracownik podejmuje ponownie prace w Policji czy dotyczy jakiejkolwiek pracy. Innymi slowy jesli pracownik podejmuje prace u innego pracodawcy to czy musi interesowac pracodawce art 80 ustawy o Policji ?
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 22 lip 2002, 14:20

Czy mozna by bylo dokonac takiej interpretacji, ze art 80 ustawy o Policji ma zastosowanie tylko wowczas gdy pracownik podejmuje ponownie prace w Policji czy dotyczy jakiejkolwiek pracy.


Bliższe prawdzie jest drugie stanowisko (o ile do tej pracy zastosowanie mają przepisy prawa pracy), zwłaszcza że ust. 1 i 2 posługują się określeniami "prawo pracy", czy "przepisy prawa pracy".


Innymi slowy jesli pracownik podejmuje prace u innego pracodawcy to czy musi interesowac pracodawce art 80 ustawy o Policji ?


Uważam, że tak. Pracodawca nie może zignorować obowiązującego przepisu , zwłaszcza że nie zawsze w prawie pracy znajdzie taki przepis jak art. 154 [1] kp.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Pn, 22 lip 2002, 14:43

Wielkie dzieki Marcinie. Tak wlasnie myslalem choc i tak dziwie sie ze przy ustalaniu okresow zatrudnienia jest az tyle problemow
Pozdrawiam
Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości