pełny komentarz do artkułu 56a Kodeksu Postepowania w sprawach o Wykroczenia

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

pełny komentarz do artkułu 56a Kodeksu Postepowania w sprawach o Wykroczenia

Postprzez franek » So, 15 lis 2003, 19:54

Witam Forumowiczów! Poszukuję komentarza pełnego do artkułu 56a Kodeksu Postepowania w Sprawach o Wykroczenia. I pytanie : czy jako pokrzywdzonemu przysługuje mi prawo do wniesienia zażalenia do Komendy Policji nadrzednej / dotyczy sprawy w Komendzie Powiatowej/ na zawiadomienie o odstąpieniu od wniesienia wniosku o ukaranie. Proszę o odpowiedź. Franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 17 lis 2003, 10:00

Poszukuję komentarza pełnego do artkułu 56a Kodeksu Postepowania w Sprawach o Wykroczenia.


Przepis obowiązuje dopiero od 1 lipca 2003 r. i chyba jeszcze nie doczekał się komentarza.

czy jako pokrzywdzonemu przysługuje mi prawo do wniesienia zażalenia do Komendy Policji nadrzednej / dotyczy sprawy w Komendzie Powiatowej/ na zawiadomienie o odstąpieniu od wniesienia wniosku o ukaranie.


Art. 56a jest rzeczywiście dość dziwnie zredagowany, bo odsyła do całego art. 27 kpw, bez wydzielenia jego jednostek redakcyjnych (paragrafów). Ale skoro tak, to wygląda na to, że jako pokrzywdzony możesz skorzystać z rozwiązania z art. 27 § 2 kpw, co wyłącza zastosowanie art. 56a. Wydaje się więc, że art. 56a kpw dotyczy innej niż pokrzywdzony osoby, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

dzięki , ale Policja tłumaczy to na swój sposób

Postprzez franek » Pn, 17 lis 2003, 11:32

Dziękuję Marcinie , ale Policja tłumaczy to na swój sposób i tak tak Ty zauważyłeś dziwnie jest sformułowany ten art 56a . Pozdrawiam, franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 17 lis 2003, 11:54

Policja tłumaczy to na swój sposób


Tzn. jak ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

na podst, art. 56a........

Postprzez franek » Pn, 17 lis 2003, 12:15

Policja twierdzi ,że jako pokrzywdzony nie mam prawa do odwołania się od decyzji Komendy Powiatowej do Komendy Wojewódzkiej ...... na podstawie wspomnianego art. 56a kpw?! Dziwne to dla mnie , dlatego zwróciłem sie do Was Forumowicze o pomoc. franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 17 lis 2003, 13:37

Wydaje się więc, że art. 56a kpw dotyczy innej niż pokrzywdzony osoby, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.

Tak, wynika to jednoznacznie z treści art. 54 § 2 ;)

Pokrzywdzonemu przysługuje zażalenie na niewniesienie wniosku o ukaranie do Komendanta (a nie Komendy) nadrzędnego.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

tak , chodziło oczywiście o komendanta policji pionu wyższego , nie komendy

Postprzez franek » Pn, 17 lis 2003, 13:44

Dziękuje za pomoc , czyli wnoszę odwołanie do komendanta wojewódzkiego , dziękuję , pozdrawiam , franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 17 lis 2003, 13:49

Pokrzywdzonemu przysługuje zażalenie na niewniesienie wniosku o ukaranie do Komendanta (a nie Komendy) nadrzędnego.


Darku, z jakiego przepisu wyprowadzasz ten wniosek ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

ach te nasze przepisy........

Postprzez franek » Pn, 17 lis 2003, 14:39

Tak jak wspomniałem , cytuję pismo odpowiedzi Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku : " zgodnie z artykułem 56a kpw w sprawach o wykroczenia Panu , jako osobie pokrzywdzonej nie przysługuje możliwość zażalenia do organu nadrzędnego na niewniesienie wniosku o ukaranie. Wobec powyższego sprawa nie została rozpatrzona " - koniec cytatu.
To kochani , w końcu jak to jest????? franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 17 lis 2003, 15:15

Darku, z jakiego przepisu wyprowadzasz ten wniosek ?

"Przykwasiłem" oczywiście, przepraszam- zwłaszcza Franka.
Zamiast słowa "pokrzywdzonemu" powinienem napisać "osobie, która złożyła zawiadomienie", gdyż chodziło mi o zaakcentowanie, że organem nadrzędnym jest komendant a nie komenda.

Pokrzywdzony oczywiście nie może złożyć zażalenia, gdyż uprawnienia strony nabywa dopiero poprzez złożenie oświadczenia, że będzie działał jako oskarżyciel posiłkowy- w terminie 7 dni od doręczenia mu zawiadomienia o skierowanie wniosku o ukaranie (art 26 § 3 kpow).

Zgodnie z art. 25 § 4 kpow pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego, zatem w takiej sytuacji jak ta powinien sam skierować wniosek o ukaranie na podstawie art. 27 kpow.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości