Oplata za wynajem nieruchomosci

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Oplata za wynajem nieruchomosci

Postprzez wojti » N, 19 sty 2003, 18:34

Przed rokiem Biuro Nieruchomosci znalazlo mi najemce na
wynajem lokalu uzytkowego (sklep). Z tego najemcy jestem zadowolony. Wysokosc prowizji wynosila wysokosc jednego miesiecznego czynszu. Obecnie wystawiono mi rachunek za rok nastepny, w tej samej wysokosci. Czy jest to zgodne z prawem? Zaznaczam ze w umowie nic takiego nie zostalo ujete. Czy ktos z obecnych na Forum moze mi doradzic jak powinienem postapic. Pozdrawiam serdecznie.
wojti
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 19 sty 2003, 20:18

Bez znajomości umowy trudno jest się wypowiadać, niemniej zazwyczaj prowizja jest płacona pośrednikowi jednorazowo, przy zawieraniu umowy najmu. Przepisy szczegółowo nie regulują tej kwestii, art. 180 ust. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami stwierdza tylko, że sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. W razie nieokreślenia wynagrodzenia w umowie, przysługuje wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danych stosunkach. Jeśli jesteś przekonany, że umowa z Biurem Nieruchomośc nie naklada na Ciebie obowiązku zapłaty prowizji w tym roku, nie płać, a do Biura napisz, że jego żądanie nie ma podstawy prawnej. Niemniej radziłbym pokazać umowę prawnikowi i skonsultować z nim sprawę, bo - jak napisałem na początku - bez znajomości umowy nie sposób udzielić konkretnej odpowiedzi.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości