obowiązek alimentacyjny dziadków

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

obowiązek alimentacyjny dziadków

Postprzez ter35 » Cz, 25 lis 2004, 08:14

Jestem matka wychowującą samotnie dwuletnie dziecko . Moje dochody 1270 netto. Ojciec dziecka ma druga grupę renty i calkowita niezdolnosc do pracy . Jest wymeldowany z mieszkania rodzicow . Pensja zakladu pracy chronionej i renta jest zajeta przez komornika . Do pracy juz nie wroci Zrenty po potraceniu zostaje 280 zl.Rodzice jego maja łcznie 3000 dochodu netto z emerytur. Jakie mam szanse jesli zloze pozew o alimenty , czy cokolwiek mi zasądzą na dziecko czy jest w ogole za czym chodzic ?Narazie jakos sobie radzimy choc odebrali mi zasilek rodzinny Pozdrawiam
ter35
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 25 lis 2004, 14:47

Konkretnej kwoty, jaką sąd zasądzi, nie da się wskazać, ale... Zgodnie z art. 135 § 1 kro, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Z tego, co piszesz, możliwości zarobkowe męża są znikome (niezdolność do pracy), ale otrzymuje przecież rentę. Fakt, że jest ona już zajęta przez komornika, nie rzutuje bezpośrednio na wysokość alimentów możliwych do zasądzenia, gdyż mają one pierwszeństwo w egzekucji przed innymi należnościami. Teoretycznie istnieje też możliwość obciążenia obowiązkami alimentacyjnymi rodziców męża (dziadków dziecka), którzy mają stosunkowo wysokie emerytury. Zgodnie z art. 132 kro, obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Dochodząc alimentów od dziadków, należałoby zatem wykazać, że uzyskanie alimentów w potrzebnej wysokości od ojca nie jest możliwe albo jest bardzo utrudnione.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ter35 » Pt, 26 lis 2004, 08:05

Bardzo dziekuje za odpowiedz , nie sprecyzowalam w poprzedniej wypowiedzi ze renta jest zajeta przez komornika na alimenty ma dwie corki z poprzedniego malzenstwa ktore zostalo sądownie uniewaznione czy to zmienia postac rzeczy?Pozdrawiam
ter35
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 26 lis 2004, 12:50

Bardzo dziekuje za odpowiedz , nie sprecyzowalam w poprzedniej wypowiedzi ze renta jest zajeta przez komornika na alimenty ma dwie corki z poprzedniego malzenstwa ktore zostalo sądownie uniewaznione czy to zmienia postac rzeczy?


Zmienia o tyle, że sytuacja finansowa zobowiązanego staje się jeszcze bardziej nieciekawa (co ogranicza kwotę, jaką może zasądzić sąd). Z drugiej strony rosną szanse na uzyskanie orzeczenia zobowiązującego do płacenia alimentów jego rodziców (dziadków dziecka).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość