Nielegalne oprogramowanie komputerowe

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Postprzez t_o_m_a_s_h » Cz, 8 lip 2004, 17:20

Ale jak?? Sprawy z prawem spotkały mnie 1wszy raz w życiu, naprawdę nie wiedziałem co mam robić. Przyznałem się do wgrania systemu i ok. Ale czy to już jest przestępstwo, biorąc pod uwagę, że wcześniej był już system wgrany, a ja dowiedziałem się, że brat zakupił tę kopię dopiero po wszystkim.... Mój błąd, że nie sprawdziłem tej płyty, ale też nie byłem świadomy tego, że to jest karalne.... W sumie dopiero teraz mi się otwierają oczy jaka to jest poważna sprawa. Nigdy bym nie pomyślał, że to zajdzie aż tak daleko. Gdybym wiedział o tym, to podczas pierwszej wizyty policji u mojej mamy w domu na pewno nie przyznałbym się, że wgrywałem system, ponadto nie stawiałem żadnych oporów, że to wgrałem o czym świadczy moja (wówczas) świadomośc, że wszystko jest w pożądku. I na dodatek ta wysoka kara....... Do wagi sprawy wydaje mi się ona za duża. Nie wiem czy te argumenty wystarczą na to, że sąd mnie zrozumie i uniewinni. Boję się, że może być jeszcze gorzej.
t_o_m_a_s_h
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 8 lip 2004, 17:42

Skoro masz takie wątpliwości, zasięgnij przed ew. wniesieniem apelacji porady adwokata. Generalnie nieznajomość prawa (nieświadomość karalności) nie stanowi okoliczności usprawiedliwiającej, natomiast nie zaryzykuję rozstrzygania, czy w tej konkretnej sprawie masz szansę na uniewinnienie, czy nie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez t_o_m_a_s_h » Cz, 8 lip 2004, 17:48

Co to jest ew. wniesienie apelacji porady adwokata? Przepraszam, ale nie znam się na tym wszystkim....:(
t_o_m_a_s_h
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 8 lip 2004, 18:02

Chodziło mi o to, abyś zasięgnął porady adwokata przed podjęciem decyzji o wniesieniu apelacji.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez t_o_m_a_s_h » Cz, 8 lip 2004, 18:10

I tak zrobię
t_o_m_a_s_h
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez t_o_m_a_s_h » Pt, 9 lip 2004, 17:36

Sprawa wygląda następująco. Jestem po posiedzeniu, nie wydano wyroku, a to z takiego powodu, że prokurator orzekł przepadek dowodu rzeczowego w postaci dysku twardego, który nie należał do mnie, a do mojej mamy. Jestem po rozmowie z adwokatem i po rozmowie z sędzią. Będzie kolejne posiedzenie za 2 tygodnie na którym powinien być też prokurator. W oskarżeniu jest również, że czyn do którego się dopuściłem jest czynem mniejszej wagi, gdzie grzywna jest dość wysoka. Są więc pewne niespójności. Mam nadzieje, że są jeszcze jakiekolwiek szanse na odkręcenie wszystkiego... Jeszcze jedno pytanko z innej beczki, czy policja która przyszła przeszukać dom, z nakazem od prokuratora, może być również z innego powiatu (miasta), czy powinna być to policja z tej miejscowości, w której się mieszka?
t_o_m_a_s_h
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 9 lip 2004, 17:57

Jeszcze jedno pytanko z innej beczki, czy policja która przyszła przeszukać dom, z nakazem od prokuratora, może być również z innego powiatu (miasta), czy powinna być to policja z tej miejscowości, w której się mieszka?


To nie ma znaczenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Po wszystkim...

Postprzez t_o_m_a_s_h » Pn, 9 sie 2004, 20:59

Sprawa się zakończyła. Tak przynajmniej mnie się wydaje, bo czekam jeszcze na list z sądu. Postanowiłem skorzystać z pomocy adwokata. Odbyło się jeszcze raz posiedzenie, ponieważ sędzia stwierdził, że nie można odebrać mi dysku, który do mnie nie należał. Dobrze, że tak się stało. Na drugim posiedzeniu była już Pani prokurator. Udało się z nią po części dogadać. Najważniejsze - NIE MAM WYROKU. Umorzono warunkowo w stosunku do mnie sprawę. Ulżyło. Mała szkoda społeczna itd. A teraz co muszę zrobić - mam do zapłacenia (to nie jest kara) 1.000 zł. na Dom dla Inwalidów oraz pokrycie kosztów sądowych - jakieś 200 - 300zł. Niestety, za głupotę się płaci, ale i tak się cieszę, że stało się tak, a nie inaczej. Chociaż "urzędowo", bo tak mi tłumaczono, na okres jednego roku będę „karany” to formalnie nie jestem. Będę widniał przez rok w rejestrze, a to nie 5 lat - gdyby była grzywna. Dzięki za porady.
t_o_m_a_s_h
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Alek » Cz, 12 sie 2004, 17:01

Od kiedy warunkowe umorzenie postępowania karnego powoduje wpis w Krajowym Rejestrze Karnym? Przez rok taki wpis aż do zatarcia skazania powoduje odstapienie od wymierzenia kary, ale umorzenie postępowania chociazby warunkowe nie jest skazaniem, wiec w KRK nie umieszca sie o tym wzmianki (w zakresie nie dla sądów i prokuratur).
Alek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 12 sie 2004, 17:17

umorzenie postępowania chociazby warunkowe nie jest skazaniem, wiec w KRK nie umieszca sie o tym wzmianki .


Niestety umieszcza się. Jak sądzę głównie po to by kontrolować przebieg zastosowanego przy warunkowym umorzeniu postępowania okresu probacji (próby). W tym okresie naruszenie prawa może powodować podjęcie warunkowo umorzonego postępowania. I to KRK jako centralny rejestr daje możliwość realnego kontrolowania czy X w okresie próby zastosowanym przez Sąd Y nie popełnił innego przestępstwa (o którym rejestr jest zawiadamiany z urzędu w razie skazania)

Wg ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym w Rejestrze gromadzi się m.in. dane o osobach przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe (art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Karne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość