jak uniknąć opłaty planistycznej w naszym skąplikowanym przypadku

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

jak uniknąć opłaty planistycznej w naszym skąplikowanym przypadku

Postprzez 1kinia1 » Śr, 12 wrz 2007, 13:31

Moje pytanie dotyczy opłaty planistycznej jaką to zostaliśmy obciążeni ze strony gminy – zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego zostały zatwierdzone w 2001 roku uchwałą Rady Gminy – gdzie w uchwale zaznaczono 10% opłaty od wzrostu wartości nieruchomości – i teraz już wiem że wtedy mieliśmy interweniować, bowiem sprawa się skomplikowała w chwili gdy wójt zażądał od wnioskodawców opłaty wszelkich kosztów zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego gminy ponieważ gmina nie ma funduszy. Wg art. 21 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym to gmina powinna opłacić te koszty. Zapłaciliśmy my ok. 11 000 zł.
Z tego co wiem stawka opłaty planistycznej wyrażana jest jako procentowa wielkość udziału gminy w zwyżce wartości nieruchomości na wskutek uchwalenia nowego planu miejscowego. Jednocześnie wzrost tej wartości jest wynikiem wyłącznie działań i nakładów poniesionych przez gminę, a nie przez właściciela działki. Wysokość renty planistycznej powinna rekompensować gminie koszt, jaki poniosła na uchwalenie miejscowego planu. I wtedy ta opłata ma sens – bo faktycznie mogę się zgodzić zapłacić gminie za to że poniosła jakieś koszty a ja się na tym wzbogaciłam.
Dlaczego teraz mam płacić opłatę planistyczną skoro gmina nie poniosła żadnych kosztów dot. zmiany w planie?
Co zrobić żeby uniknąć tej opłaty?
1kinia1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości