Doba pracownicza

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Doba pracownicza

Postprzez piotr123 » Pt, 5 gru 2003, 15:29

Witam serdecznie mam następujące pytanie?

Czy na gruncie obowiązujących przepisów da się Waszym zdaniem zdefiniować dobę pracowniczę? W moim zakładzie pracy zdarza się że pracowniczy pracują w taki sposób że między jednym rozpoczęciem pracy a kolejnym jest co najmniej 8 godzin przerwy.

Czy jest to waszym zdaniem prawidłowe czy też wpada się tu w nadgodziny. Dla przykładu przytoczę fragment opinii wyrażonej na łamach prasy:

" Jeżeli na przykład pracownik 20 marca rozpoczął pracę o godzinie 14.00 i pracował do 22.00, to 21 marca rozpoczynając pracę o godzinie 7.00 rano i pracując do godziny 1500 przekracza normę dobową czasu pracy o 7 godzin, za które powinien otrzymać dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (50%). Tak więc, jeżeli z harmonogramu wynika, że pracownik w jednej dobie rozliczeniowej pracował dwa razy po 8 godzin, to oznacza, że wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych, mimo iż praca świadczona była w różnych dniach kalendarzowych".

Autorka argumentuje że praca w ciągu jednej doby może być wykonywana tylko przez 8 godzin potem mamy do czynienia z godzinami nadliczbowymi gdyż doba pracownicza nie pokrywa sie z kalendarzową. (to racja tylko że doba pracownicza nie jest obecnie zdefiniowana)

Przepisy wchodzące od 1 stycznia wprowadzają pojęcie doby pracowniczej, zachowując normę 8 godzin dziennie, wprowadzają jednocześnie co najmniej 11 godzinną przerwę w trakcie doby.

Czy na gruncie nowoobowiązujących przepisów wyrażony powyżej pogląd jest niezasadny?

Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 5 gru 2003, 17:37

Podobny pogląd do wyżej prezentowanego wypowiada Krzysztof Rączka w komentarzu do art. 129 kp.:

Dobowa podstawowa norma czasu pracy wyznaczona została na poziomie ośmiu godzin. W tym miejscu wyjaśnienia wymaga użyty w analizowanym przepisie termin „doba”; czy chodzi tu o dobę - dzień kalendarzowy, czy też o inny przedział czasowy. Całościowa analiza przepisów o czasie pracy pozwala stwierdzić, iż doba pracownicza obejmuje kolejne 24 godziny liczone od momentu rozpoczęcia pracy w danym cyklu, tak więc nie pokrywa się ona z dniem kalendarzowym. Przywołać tu warto art. 137 § 1 k.p., który stanowi, iż pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21°° i 7°° oraz art. 138 § 2 k.p., który stanowi, iż za pracę w niedziele oraz święta uważa się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 6°° w tym dniu a godziną 6°° następnego dnia, chyba że u danego pracodawcy zostały ustalone inne godziny pracy w tych dniach. Z przepisów tych jednoznacznie wynika, iż czas pracy w ramach jednej doby pracowniczej przypadać może na dwa dni kalendarzowe.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości