Czy można filmować?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Czy można filmować?

Postprzez Zachar » Pt, 10 maja 2002, 08:02

Mam pytanie -czy jest gdzieś przepis który zakazuje filmowania przebiegu wizji lokalnej? A może jest taki który na to zezwala? Będę wdzięczny za odpowiedzi. Acha jeszcze jedno czy jest przepis na podstawie którego mogę domagać się kserokopi dokumentów w sprawie administracyjnej gdy jestem stroną?
Zachar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 10 maja 2002, 08:49

Mam pytanie -czy jest gdzieś przepis który zakazuje filmowania przebiegu wizji lokalnej? A może jest taki który na to zezwala? Będę wdzięczny za odpowiedzi.


Podaj więcej szczegółów - w jakim postępowaniu (administracyjnym, sądowym) ta wizja lokalna może być przeprowadzana ?

Acha jeszcze jedno czy jest przepis na podstawie którego mogę domagać się kserokopi dokumentów w sprawie administracyjnej gdy jestem stroną?


Wedle art. 73 kpa organ administracji obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz utrwalanie uzyskanych wiadomości w formie notatek i odpisów. Strona dysponuje ponadto – w przypadkach uzasadnionych jej ważnym interesem – prawem do żądania uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów z akt lub wydania z akt uwierzytelnionych odpisów. Przepisu tego nie stosuje się do akt sprawy objętych ochroną tajemnicy państwowej (określenie tajemnicy państwowej i służbowej zawiera art. 2 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, Dz. U. Nr 11, poz. 95, ze zm.), a także innych akt, które organ administracji wyłączy ze względu na ważny interes państwowy (art. 74 § 1). Odmowa udostępnienia stronie akt sprawy następuje w drodze zaskarżalnego postanowienia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Zachar » Pt, 10 maja 2002, 09:50

Chodzi o postępowanie administracyjne.
Przytoczony przepis znałem ale i tak dzięki. Problem w tym że chciałbym ksero a urzędnicy twierdzą że nie ma przesłanek do wydania odpisu. Zwykła odmienna interpretacja paragrafu :)
Ale może jest jeszcze jakiś inny przepis który o tym mówi?
Zachar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 10 maja 2002, 10:45

Chodzi o postępowanie administracyjne.


"Wizja lokalna" to oględziny w rozumieniu art. 75 § 1 kpa.
Organ administracji powinien sporządzić protokoł oględzin, wymagany przez art. 67 i 68 kpa. Przepisy kpa nic nie mówią natomiast o filmowaniu oględzin. Z drugiej strony art. 75 § 1 zezwala jako dowód dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Treść przepisu nie zawiera jakiejkolwiek zamkniętej listy środków dowodowych – jest jedynie wyliczeniem przykładowym. Taka sytuacja uzasadnia wniosek o prawnej możliwości dopuszczenia w postępowaniu innych środków dowodowych niż wymienione w powołanym przepisie. Takimi środkami mogą być opinie instytutów naukowo badawczych lub innych wyspecjalizowanych jednostek organizacyjnych, dowody z filmu, utrwalonego obrazu telewizyjnego, z fotokopii, planów, rysunków, płyt lub taśm dźwiękowych, przyrządów utrwalających lub przenoszących obrazy lub dźwięki. NSA do takich dowodów zaliczył maszynowe wypisy urządzeń liczących określających ilość rozmów telefonicznych, wykazujących wysokość należnej opłaty (wyrok NSA z 20 marca 1981 r., SA 317/81).

Przytoczony przepis znałem ale i tak dzięki. Problem w tym że chciałbym ksero a urzędnicy twierdzą że nie ma przesłanek do wydania odpisu. Zwykła odmienna interpretacja paragrafu :)
Ale może jest jeszcze jakiś inny przepis który o tym mówi?


W kpa nie znam takiego przepisu. Ewentualnie można podeprzeć się zasadami ogólnymi (art. 6 i nast. kpa);).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Zachar » Pt, 10 maja 2002, 11:20

Dzięki wielkie za odpowiedź. Urzędnicy twierdzili jednak, że bez ich zgody (a kategorycznie się sprzeciwili filmowaniu) nie mogę nagrywać. Wspominali coś o naruszaniu dóbr osobistych. Tylko, że z drugiej strony występowali jako organ administracji a nie osoby prywatne ....
Zachar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 10 maja 2002, 11:36

Moim zdaniem, urzędnicy przesadzają. Wizerunek jest wprawdzie dobrem osobistym chronionym przez przepisy kc, ale tu mówimy o ich działaniach jako organów administracji publicznej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości