czy KW musi być?

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Postprzez Marcin » Cz, 5 lut 2004, 12:29

Dokładnie - czym innym jest własność, a czym inne własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Napisałem wcześniej, że:

Własność to prawo dalej idące niż własnościowe prawo do lokalu. W pierwszym przypadku jest się właścicielem mieszkania, w drugim przysługuje do niego ograniczone prawo rzeczowe, natomiast budynek, w którym zbudowano mieszkanie, jest własnością spółdzielni.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez sushi » Pt, 6 lut 2004, 13:51

Osobiście uważam, iż założenie KW jest rzeczą wskazaną, nawet jeżeli nie zamierza się ubiegać o kredyt zabezpieczany hipoteką. Założenie KW pozwala na uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz zapewnia bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami (m.in. dzięki rękojmi wiary publicznej KW). Stan prawny nieruchomości ustalony w KW określa prawa rzeczowe związane z tą nieruchomością, tj.: własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste i współużytkowanie wieczyste itd (no i oczywiście hipotekę). Oprócz praw rzeczowych, mogą tu zostać ujawnione prawa osobiste, roszczenia i prawa obligatoryjne, gdy zezwala na to przepis szczegółowy.
Poza wspomnianą rękojmią wiary publicznaj ksiąg wieczystych charakteryzują je dodatkowo zasady jawności i domniemania wiarygodności. Obrót nieruchomością z założoną księgą wieczystą jest obarczony zdecydowanie mniejszym ryzykiem.
sushi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Pt, 6 lut 2004, 15:35

No tak, ale jeśli grunt nie należy ani do obecnego właściciela mieszkania, ani do spółdzielni, to wg wcześniejszych wypowiedzi KW nie można założyć.
Dalej nie rozumiem - jeśli chciałbym nabyć mieszkanie z gruntem "nie wiadomo kogo" i zastawić pod hipotekę, to musiałbym założyć KW, ale nie założę, bo nie ma gruntu, czyli nie mogę zaciągnąć kredytu na to mieszkanie?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez sushi » Pt, 6 lut 2004, 15:49

to nie tak. nie trzeba być właścicielem gruntu. praktyka przeważnie jest taka, że z prawem własności nieruchomości lokalowej (własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego) wiąże się prawo współużytkowania wieczystego gruntu w udziale proporcjonalnym do powierzchni zajmowanego lokalu. współudział w tym prawie jest wykazany w KW
sushi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości