271 KK?

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

271 KK?

Postprzez moon » Wt, 8 cze 2004, 23:21

Pewien bank wydał oświadczenie na piśmie dotyczące stanu kredytu. Oswiadczenie to było niezgodne z księgami banku (rachunkiem kredytowym).
Czy wypełnia to znamiona przstępstwa opisanego w art. 271 KK?
moon
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 8 cze 2004, 23:32

Po pierwsze, za to przestępstwo nie może odpowiadać bank, tylko ewentualnie konkretna osoba w nim zatrudniona (pracownik).
Po drugie, czy ta osoba była uprawniona do wystawienia w imieniu banku dokumentu (oświadczenia) ?
Po trzecie, czy niezgodność dotyczyła okoliczności mającej znaczenie prawne ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez moon » Wt, 8 cze 2004, 23:46

osoby te mialy prawo do wystawiania tego typu oświadczeń
a czy okoliczności miały skutek prawny...
hmmm, proszę o ocene:

pażdziernik - bank wystawia wypowiedzenie kredytu (samochodowego)
listopad - klient dogaduje sie z bankiem (telefonicznie) spłaca 90% należności i bank odstępuje od wypowiedzenia
grudzień - kolizja przedmiotowego samochodu, przelew z firmy ubezpieczeniowej odszkodowania za szkode na rachunek kredytowy
styczeń - wezwanie (ustne) kredytobiorcy o wypłate odszkodowania
luty - oświadczenie banku (słowne) że kredyt jest wypowiedziany
I dekada lutego - pisemny winosek klienta o opinie o kredycie
II dekada lutego - bank wystawia opinie ze kredyt jest w sytuacji normalnej
III dekada lutego - pisemne wezwanie kredytobiorcy o wypłate odszkodowania
marzec - odpowiedź banku, że kredyt jest wypowiedziany od listopada (mimo, iż w księgach banku widniało, że kredyt jest w sytuacji normalnej) i odszkodowanie pokryło wymagalny kredyt (i o to oświadczenie pytałem, czy wyczerpuje znamiona 271 KK)
kwiecień - wszczęto postępowanie egzekucyjne wobec klienta
moon
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Śr, 9 cze 2004, 00:02

Czy możesz zdradzić chociaż pierwsze litery Banku Jest to pewien mechanizm działania pracowników Banku w powiązaniu z firmą ubezpieczeniową
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Śr, 9 cze 2004, 00:05

Dodam więcej mogą ci przejąć samochód ,sprzedać za 10 zł ,a tobie pozostanie do spłacenia kredyt.
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez moon » Śr, 9 cze 2004, 00:08

o przejęcie samochodu sie nie obawiam, sam pracuje w windykacji w banku i wiem jak sie przed tym zabezpieczyć...
a nazwa tego banku to PeKaO S.A. I oddział w duzym mieście na śląsku
moon
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez moon » Śr, 9 cze 2004, 00:15

co miałeś na myśli mówiąc: typowy mechanizm działania pracowników banku z firmami ubezpieczeniowymi"?
bo w takich przypadkach ciężko sie doszukać zysku dla banku, jedynie, kto może zbierać profity z tego typu działania to pracownicy windykacji, którzy obsługują dany kredyt i mogą się wykazać ściągalnością (w tym akurat przypadku zatrzymują odszkodowanie i wykazują tą kwotę jako kwota odzyskana, co może wiązać sie np. z premią)
moon
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Śr, 9 cze 2004, 01:57

miałam i mam bardzo ciekawą sprawę z Bankiem Pocztowym
w czerwcu miałam stłuczkę, nie miałam żadnego długu w Banku zawsze spłacałam kredyt w terminie.Otrzymałam pismo w lipcu, że ubezpieczyciel przelał pieniądze na bank ,dwa tygodnie pózniej dostałam pismo z banku, że decyzją banku pieniądze zostaną zaksięgowane na poczt przyszłych rat. wystarczyło to jak obiczyłam do pażdziernika Miałam koncówkę kredytu ok 15 tys.samochod wartosc 70 tys.W listopadzie otrzymuję wypowiedzenie umowy,i do spłaty całosc złożyłam do banku pismo ze to pomyłka, i o nowy harmonogram spłat Bank,że pieniądze przetrzymała warta,wpłaciła w przeddzień, wypowiedzenia .wystąpiłam o wyliczenie miałam 27 zł odsetek i jedna rata ponieważ pobrano na kary i koszty windykacji .od razu na niejawnym załatwili sobie bankowy tytuł .Pod moją nieobecnosc firma windykacyjna banku zabrała sobie mój samochód bez kluczykow i dokumentów z moimi rzeczami.zgłosilam na policje zaginiecie,policja odnalazła w firmie auto-handel po 3 dniach 350km od mojego zamieszkania i od banku.Po tygodniu dyrektor banku przysyła pismo -informuję że w dniu...przejeliśmy sobie samochód na własnosć Po dwóch tyg sprzedany za symbolicz złotówkę ojcu osoby która obsługiwała kredyt a ja mam spłacac kredyt dalszy juz u komornika.
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez moon » Śr, 9 cze 2004, 02:15

hmmm ciekawa sprawa...
jednego tylko nie rozumiem: mianowicie tego, czy Varta przelała w rzeczywistości te pieniądze, czy nie?
Bo jeśli przelała, to pieniądze powinny być na rachunku kredytowym i co miesiąc raty powinny sie automatycznie potrącać (bez twojej zgody bank nie może zaksięgować tych pieniędzy na kapitał).
Z drugiej strony napisałaś, że Varta przetrzymywała pieniądze i przelała w przeddzień wypowiedzenia.
moon
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Śr, 9 cze 2004, 09:37

WITAM
10 lipca otrzrymałam z Warty, że uznano szkodę i kwota ..... zostanie przelana na bank. 26 lipca otrzymalam pismo z Banku, który wymienia nie moje konto , tylko jakby jakieś podkonto na którym zostały zaksięgowane pieniądze. Bank ten sam./ zauważyłam to pózniej/Następnie 3 .10 następne pismo z warty że przelała pieniądze na bank. Siedzibę i konta mają w tym samym banku, a 4 10 wypowiedzenie umowy, 20.10. bank o nadanie bankowego tytułu.Decyzja izby skarbowej- samochód jest moją własnością Sprawa w sądzie. Odpowiedz prokuratora cyt,,, kokeks karny nie przewiduje przestępstwa popelnionego przez instytucję.''
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Karne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość