• Porady prawne
Euro-tax.pl

Zamiana zobowiązań na pożyczkę

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Zamiana zobowiązań na pożyczkę

Postprzez Ada » Śr, 2 lis 2005, 15:24

Witam.
Czy orientujecie się może, jak wygląda sprawa konwersji zobowiązań handlowych na pożyczkę? Tzn. firma ma zobowiązania z tytułu zakupu towarów wobec drugiej firmy - 100% udziałowca. Ten udziałowiec postanowił zamienić te nalezności na udzieloną firmie, długoterminową pożyczkę. Chodzi mi o formę w jakiej należy to przeprowadzić. Na pewno umowa pożyczki ale co dalej, jak sformułować sprawę zamiany nalezności, czy w jakimś oświadczeniu udziałowca ...?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Ada
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Śr, 2 lis 2005, 15:49

Może fikcyjna spłata zobowiązania (papierowo) potem umowa pożyczki i wypłata ?
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pawel78 » Śr, 2 lis 2005, 15:56

Może odnowienie zobowiązania?
Pawel78
 

Postprzez Esokal » Śr, 2 lis 2005, 16:11

Może odnowienie zobowiązania?


A co z odsetkami i ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych ?
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ada » Śr, 2 lis 2005, 16:29

Może fikcyjna spłata zobowiązania (papierowo) potem umowa pożyczki i wypłata ?


Odpada :) Tu chodzi o sporo, sporo tysięcy USD na rzecz zagranicznego dostawcy ...

Ale w czasie poszukiwań rozwiązania trafiłam na art. 506 Kodeksu Cywilnego i teraz w tym kierunku rozpatruję problem :) Umorzenie dotychczasowego zobowiazania i zaciągnięcie nowego, czyli jak już wspomnieliście - odnowienie.
Ada
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 2 lis 2005, 17:34

A może umowa ugody (odsyłam do kodeksu cywilnego)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość