Zabezpieczenie pożyczki

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

Zabezpieczenie pożyczki

Postprzez dareks » Śr, 25 sie 2004, 20:45

Witam wszystkich którzy mogą udzielić mi odpowiedzi. Udzieliłem pożyczki mojemu znajomemu,za co w zamian otrzymałem zabezpieczenie w postaci samochodu o wartości adekwatnej do wysokości pożyczki. Spisaliśmy stosowne oświadczenie, jednak nie zostało to odnotowane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Ponieważ był to mój dobry kolega, podkreślam był, użyczyłem mu owego samochodu dając tylko dowód rejestracyhny a zatrzymując kartę pojazdu. W międzyczasie jego sytuacja finansowa uległa dosyć znacznemu pogorszeniu, w rezultacie czego komornik zajął i zlicytował auto. Moje pytanie jest następujące, czy miał do tego prawo. Czy pożyczkobiorca miał obowiązek powiadomienia komorniaka i przedstawienia mu oświadczenia, że samochód stanowi już zabezpieczenia jednej pożyczki i wreszcie czy pożyczkobiorca w ten sposób popełnił przestępstwo oszustwa. To,że postąpiłem głupio i lekkomyślnie to już dzisiaj wiem, wszystkie inne podpowiedzi i rady przyjmę bardzo chętnie.

Darek
dareks
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez maddar » Cz, 26 sie 2004, 09:15

A co to było za stosowne oświadczenie (jak to nazwałeś) dotyczące zabezpieczenia pożyczki?
Czy umowa pozyczki była zawarta w formie pisemnej?
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marcin_s » Cz, 26 sie 2004, 12:33

Wszystko zależy od treści "oświadczenia" o którym wspomniałeś. Jeśli kolega był w chwili zajęcia właścicielem samochodu (nie został on przewłaszczony na czas spłaty pożyczki) ani nie ustanowiłeś na samochodzie zastawu rejestrowego to nie było żadnych przeszkód prawnych do jego zajęcia. Obawiam się również że nie pomogłoby poinformowanie komornika o wiążącej Was umowie.
marcin_s
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez maddar » Cz, 26 sie 2004, 15:09

Dokładnie. Zgadzam sie z przedmówcą i stąd moje pytanie o owe "oświadczenie".
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości