Współwłasność!!??Moja i męża czy wszystkich???

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Współwłasność!!??Moja i męża czy wszystkich???

Postprzez jmm » Wt, 16 sie 2005, 12:55

Mam skomplikowana sytuację.

Rozpoczeliśmy nadbudowę do domu jednorodzinnego, którego włascicielem jest w 1/8 części mój mąż ( po śmierci ojca) 5/8 jego mama i po 1/8 jego dwie siostry!

Dostaliśmy z meżem zezwolenie z urzędu Gminy na nadbudowe do domu jednorodzinnego z odrębna klatka schodowa. W zezwoleniu pisze, że w wyniku nadbudowy i dobudowy klatki schodowej powstanie odrebny lokal mieszkalny.

Obecnie jest juz stan surowy zamkniety i chcemy starać sie o kredyt hipoteczny na dokończenie budowy! Nie chcemy jednak aby cały budynek mieszkalny był zabezpieczeniem kredytu. Chcemy aby zabezpieczeniem kredytu była tylko nasza część ( czyli nadbudówka). Od czego powinnam zacząć, od wizyty u notariusza?

Dzwoniłam do wydziału Ksiag wieczystych, ale poinformowali mnie, że dla samej nadbudowy nie założą księgi wieczystej, ponieważ musi być odbiór budynku i akt notarialny, poniewaz na dzień dzisiejszy każdy z współwłaścicieli budynku (mama i siostry meża)prawnie mają udziały w naszej nadbudowie - czy to prawda???

Co mam zrobić, aby prawnie zostać właścicielem swojego lokalu mieszkalnego (nadbudowy) zgodnie z zezwoleniem na budowę , w którym widniejemy tylko ja i mój mąż?

Prosze o pomoc i jakies rozwiązania!! Z góry dziekuję!
jmm
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 16 sie 2005, 14:38

Dzwoniłam do wydziału Ksiag wieczystych, ale poinformowali mnie, że dla samej nadbudowy nie założą księgi wieczystej, ponieważ musi być odbiór budynku i akt notarialny, poniewaz na dzień dzisiejszy każdy z współwłaścicieli budynku (mama i siostry meża)prawnie mają udziały w naszej nadbudowie - czy to prawda???


Prawda.

Co mam zrobić, aby prawnie zostać właścicielem swojego lokalu mieszkalnego (nadbudowy) zgodnie z zezwoleniem na budowę , w którym widniejemy tylko ja i mój mąż?


To jest możliwe dopieto po wydzieleniu nadbudowy jako samodzielnego lokalu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jmm » Wt, 16 sie 2005, 16:04

Bardzo dziekuję za odpowiedź, jestem wdzieczna, bo to jedyne forum na którym dostałam odpowiedź na swoje pytania ale...?

W jaki sposób moge wydzielić lokal mieszkalny jako odrębny? Kto jest uprawniony do podziału nieruchomości? i co dlaej jakie kroki musze dalej podjąć, notariusz, sąd....?


Pozdrawiam
jmm
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 16 sie 2005, 17:34

W jaki sposób moge wydzielić lokal mieszkalny jako odrębny? Kto jest uprawniony do podziału nieruchomości? i co dlaej jakie kroki musze dalej podjąć, notariusz, sąd....?




Zajrzyj do ustawy o własności lokali, w szczególności do rozdziału drugiego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ccicci » Śr, 17 sie 2005, 15:40

Tak prosto mówiąc wyjścia są dwa:
1. Polubowne- czyli wszyscy współwłaściciele udają się do notariusza i spisują akt notarialny legalizujący podział nieruchomości. Na podstawie tego aktu będzie dokonany wpis w księgę wieczystą. Wcześniej jednak należy przeprowadzić procedurę administracyjną. Czyli musi być projekt podziału wykonany przez uprawnioną osobę(np. geodetę) zatwierdzony przez urząd miasta lub gminy.
2. W sądzie w postępowaniu nieprocesowym. Też potrzebny jest projekt podziału, ale dokonany przez biegłego sądowego. Może być tańsze.
Poza tym można obciążyć hipotekę tylko własnego udziału w nieruchomości, nie musi być obciążana cała nieruchomość. Banki jednak niechętnie do tego podchodzą, bo w razie niespłacenia długu nie ma chętnych na kupno udziału we współwłasności.
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jmm » Cz, 18 sie 2005, 12:00

Bardzo dziękuję za poradę! Juz powoli zaczynam rozumieć co do czego i w jakiej kolejności.

Teraz pozostaje nam tylko zebrać kasę na to wszystko bo napewno to sporo kosztuje! a może ktos wie jakie sa to koszty???


Pozdrawiam serdecznie
jmm
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość