własnościowe spółdzilecze prawo do lokalu mieszkalnego

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

własnościowe spółdzilecze prawo do lokalu mieszkalnego

Postprzez rafal » Pt, 22 kwi 2005, 19:29

17 ze znacz.2
2. Skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni.

tak brzmiał jeszcze w 2004r. przepis ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ale został uznany za niekonstytucyjny i skreślony, tak więc notariusz nie może jak kiedyś uzależniac przystąpienia do notarialnych czynności zawarcia umowy przeniesienie spółdzielczego własnosciowego prawa do lokalu mieszkalnego do zgody spółdzielni. tak więc nie trzeba być członkiem spółdzielni by nabyc w/w prawo do lokalu, a tym bardziej odrebną własnosć lokalu mieszkalnego. Inaczej się ma sprawa z lokatorskim prawem spółdzielczym, gdzie trzeba byc członkiem spółdzielni...prosze mnie poprawic jezli się mylę w którejś z powyższych kwestii

jeszcze jedna sprawa widziałem kiedyś zgodę spółdzielni przesłana do notariusza o tym że zarząd spółdzielni wyraża zgode na przejęcie zobowiązań z tytułu kredytu zaciągnietego niegdyś przez spółdzilnie na budowe lokali przez nowego nabywce własnosciowego spółdzielczego prawa do lokalu... czy co do tego spółdzielnia tez nie może już wyrazac swojej zgody lub tez jej braku? uważam ze spółdzielnia w procesie nabywania prawa własnosciowego nie ma już żadnej możliwości oponowania, jezeli chcę to idę do notarisuza i nabywam od kowalskiego prawo własnosciowe ale razem z ciązacyym na mnie obowiazkeim spałcania tego kredytu
rafal
 

Postprzez Marcin » So, 23 kwi 2005, 13:30

17 ze znacz.2
2. Skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni.

tak brzmiał jeszcze w 2004r. przepis ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ale został uznany za niekonstytucyjny i skreślony, tak więc notariusz nie może jak kiedyś uzależniac przystąpienia do notarialnych czynności zawarcia umowy przeniesienie spółdzielczego własnosciowego prawa do lokalu mieszkalnego do zgody spółdzielni. tak więc nie trzeba być członkiem spółdzielni by nabyc w/w prawo do lokalu, a tym bardziej odrebną własnosć lokalu mieszkalnego.


To się zgadza. W ostatnią środę TK uznał też za niekonstytucyjny art. 17[2] ust. 5, zakazujący zbycia prawa do części lokalu: http://www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/2005/k_42_02.htm.
Inaczej się ma sprawa z lokatorskim prawem spółdzielczym, gdzie trzeba byc członkiem spółdzielni...prosze mnie poprawic jezli się mylę w którejś z powyższych kwestii


Tak. Poza tym lokatorskie prawo jest niezbywalne.

jeszcze jedna sprawa widziałem kiedyś zgodę spółdzielni przesłana do notariusza o tym że zarząd spółdzielni wyraża zgode na przejęcie zobowiązań z tytułu kredytu zaciągnietego niegdyś przez spółdzilnie na budowe lokali przez nowego nabywce własnosciowego spółdzielczego prawa do lokalu... czy co do tego spółdzielnia tez nie może już wyrazac swojej zgody lub tez jej braku? uważam ze spółdzielnia w procesie nabywania prawa własnosciowego nie ma już żadnej możliwości oponowania, jezeli chcę to idę do notarisuza i nabywam od kowalskiego prawo własnosciowe ale razem z ciązacyym na mnie obowiazkeim spałcania tego kredytu


Też mi się tak wydaje.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » N, 24 kwi 2005, 19:44

dzięki za nowe orzeczenie TK i potwierdzenie mojej interpretacji ;-)

rafał
rafal
 

Postprzez Pawel78 » Pn, 25 kwi 2005, 11:21

Czy w przypadku upadłości spółdzielni wierzyciele mogą egzekwować z lokali będących przedmiotem własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu?

konkretnie - czy jeśli mam mieszkanie (spółdzielcze własnościowe) i spółdzielnia narobi długów mogę być zmuszony do spłaty części tych długów albo czy dłużnik może wykupić moje mieszkanie?
Pawel78
 

Postprzez Marcin » Pn, 25 kwi 2005, 16:07

Nie. Art. 17[18] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

1. Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.

2. W wypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość