ustawa o piciu alkoholu(piwa) w sklepie

prawo pomocy publicznej, prawo energetyczne, prawo telekomunikacyjne, prawo obrotu instrumentami finansowymi, nadzór bankowy, zasady podejmowania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych, Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego; nadzór organów państwa nad przedsiębiorcami, komercjalizacja, prywatyzację.

ustawa o piciu alkoholu(piwa) w sklepie

Postprzez xjudgex » So, 22 sty 2005, 10:05

czy ktos moze mi podac gdzie moge taka ustawe znalezc na internecie?
albo czy moze ja przytoczyc na forum?
i czy sa jakies odstepstwa od tej ustawy?

posiadam sklep spozywczy i ostatnio bylem nekany przez policje za picie piwa w sklepie przez klijetow
z gory thx
xjudgex
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » So, 22 sty 2005, 11:08

Cyt.: "Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 ze zm.) określa, iż działania w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi wykonuje się przez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, między innymi przez tworzenie warunków sprzyjających realizacji potrzeb, których zaspokajanie motywuje powstrzymywanie się od spożycia alkoholu, działalność wychowawczą i informacyjną, jak też ograniczenie dostępności alkoholu.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi bezpośrednio nakłada na organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego obowiązek podejmowania takich działań, których celem będzie dążenie do zmiany struktury spożycia napojów alkoholowych, inicjowania i wspierania przedsięwzięć, mających na celu zmianę obyczajności w zakresie sposobu spożywania tych napojów. Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, rada gminy ustala w drodze uchwały dla terenu gminy (lub miasta) liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży. Na podstawie natomiast art. 12 ust. 2 ustawy, rada gminy ustala w drodze uchwały zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Zgodnie więc z uchwałą podjętą na tej podstawie prawnej, rada gminy określa warunki usytuowania punktów sprzedaży lub podawania i spożywania napojów alkoholowych od określonych obiektów, w których określi strefę jako obszar wokół takiego obiektu, wyznaczony od stałego ogrodzenia obiektu, o ile takie istnieje lub też zewnętrznego obrysu murów obiektu w przypadku braku ogrodzenia obiektu. Przy czym ograniczenia takie mogą nie obejmować sklepów i punktów gastronomicznych o powierzchni powyżej 400 m2. Na tej samej podstawie prawnej, rada gminy może określić konieczność wywieszania tabliczek informacyjnych w miejscu widocznym: o zakazie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym, jak też o szkodliwości spożywania alkoholu, a także o zakazie spożywania alkoholu w miejscu sprzedaży w detalicznych punktach sprzedaży.
Należy zaznaczyć, iż na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy, sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Warunkiem z kolei prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest spełnienie wymogów określonych w art. 18 ust. 7 ustawy, w tym m.in. prowadzenia sprzedaży w punkcie sprzedaży, spełniającym wymogi określone w uchwale rady gminy podjętej na podstawie art. 12 ust. 1 i 2 ustawy, jak też wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem tylko przez przedsiębiorcę w nim oznaczonego i wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu oraz przestrzeganie innych zasad i warunków określonych w przepisach.
Natomiast samym terminem „obrębu” ustawa nie posługuje się ani razu. Definiuje ona natomiast „najbliższą okolicę punktu sprzedaży napojów alkoholowych”, przez którą należy rozumieć obszar mierzony od granicy obiektu, zamknięty trwałą przeszkodą o charakterze faktycznym, taką jak krawędź jezdni, zabudowa, która ze względu na swój charakter uniemożliwia dostęp oraz kontakt wzrokowy i głosowy, mur bez przejść oraz ciek wodny bez bliskich przepraw (art. 21 pkt 1 ustawy), ponadto również ustawa definiuje „wydzielone stoisko”, przez które należy rozumieć oddzielone od pozostałej powierzchni punktu sprzedaży, ciąg handlowy lub lada, zamknięte własną kasą fiskalną, rejestrującą prowadzoną sprzedaż (art. 21 pkt 6 ustawy).
Terminem „obręb” natomiast posługują się inne ustawy, jak np. ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jedn. Dz.U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750 ze zm.), ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 ze zm.), ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. Nr 115, poz. 1229 ze zm.), w których również brak bezpośredniego określenia znaczenia terminu „obręb”, jednak pośrednio można wnosić, iż ustawodawca przez użycie tego terminu chce zasygnalizować szczególne jego znaczenie dla zagadnienia, któremu termin ten przyporządkował. Z przepisów tych można wywnioskować, iż prawodawcy chodzi o obszar, strefę lub fragment obszaru specjalnie wydzielony, za sprawą którego ma być osiągnięty wytyczony cel. Podobnie zresztą postępuje prawodawca w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który poprzez określenie „najbliższej okolicy punktu sprzedaży napojów alkoholowych” i „wydzielonego stoiska”, zmierza do określonego ustawą celu jakim jest wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi. "

USTAWA
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze Publiczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości