Termin opłaty

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Termin opłaty

Postprzez lekul » Cz, 18 kwi 2002, 23:29

Mam nestępujące pytanko:
jutro mija termin do wniesienia przeze mnie opłaty kancelaryjnej w sprawie cywilnej. Czy jeśli jutro dokonam przelewu a konto sądu zostanie uznane w poniedziałek, to termin będzie zachowany, czy nie?
Wiem, że jeśli wpłacę na poczcie, to (mimo że wpłata dotrze po 4 dniach roboczych) termin będzie zachowany, bo to "Polski urząd pocztowy". Ale co z bankiem ?
lekul
 

Postprzez Marcin » Pt, 19 kwi 2002, 09:14

Czy jeśli jutro dokonam przelewu a konto sądu zostanie uznane w poniedziałek, to termin będzie zachowany, czy nie?


Tak. Wedle utrwalonego w orzecznictwie sądowym poglądu prawnego, jeżeli opłata sądowa następuje w drodze przelewu bankowego, przyjmuje się, że datą uiszczenia opłaty jest data złożenia przez stronę w banku zlecenia dokonania przelewu na rzecz sądu (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1970 r. II CZ 20/70; postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1978 r. IV PZ 59/78; postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 lipca 1980 r. I CZ 88/80; postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 lipca 1995 r. III ARN 27/95 OSNAPiUS 1996/3 poz. 40).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 19 kwi 2002, 14:18

Można tylko jeszcze dodać: o ile w tym dniu są na koncie środki wystarczające na wykonanie operacji :)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron