suma zabezpieczenia

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

suma zabezpieczenia

Postprzez ag8nie8szka » So, 19 lis 2005, 20:30

pracownica dochodząc roszczeń z tytułu stos pracy wniosła wraz z pozwem wniosek o zabezpieczenie roszczenia przez zajecie wierzytelnosci jaka przysługuje pracodawcy wzgledem jakiej tam firmy Brum:)
Sąd zwrócił wniosek i w uzasadnieuniu czytamy,że powódka uprawdopodobniła okoliczności uzasadniające wniosek ale NIE WZKAZAŁA SUMY ZABEZPIECZENIA. Moje pytanie:
czy owa suma zabezpieczenia to kwota do jakiej nalezy te wierzytelnosc zabezpieczyc? czyli np powódka wniosła o zapłate 2 tys to suma zabezpieczenia sa te własnie 2 tys??
czy co to jest ta suma zabezpieczenia?:))
dzieki, pozdrawiam, agnieszka
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 19 lis 2005, 20:58

czy owa suma zabezpieczenia to kwota do jakiej nalezy te wierzytelnosc zabezpieczyc?


Tak. Nie wiem co oznacza we wniosku "zajęcie" zwrócę więc jedynie uwagę, że zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia spornego roszczenia.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ag8nie8szka » So, 19 lis 2005, 22:08

czyli w takim razie dlaczego sąd zwrócił wniosek skoro powódka podaje w pozwie o wynagrodzenie wartosc przedmiotu sporu czyli wiadomym jest jakiej kwoty zada czyli jakie jest jej roszczenie. a potem pisze,że chodzi o kwote zabezpieczajaca roszczenie czy nie jest wiec jasnym jaka ma byc suma zabezpieczenia? zreszta sad pisze w uzasadnieniu " ....powódka złozyła w pozwie wniosek o udzielenie zabezpieczenia przez : zabezpieczenie roszczenia w kwocie 2.000 zł przez zajecie wierzytelnosci ..."itd
czyli jasnym jest dla sądu jaka ma byc suma zabezpieczenia. Dlaczego wiec zwrócony wniosek?
a co do tego,że zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia spornego roszczenia to przeciez "zajecie" nie oznacza egzekucji. wiec nie moze byc mowy o zaspokojeniu.
dzieki pozdrawiam, agnieszka
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 19 lis 2005, 22:38

Widocznie Sąd uznał że roszczenie i zakres zabezpieczenia to nie to samo i moim zdaniem nie jest to pozbawione podstaw.

Gdyby było tak jak piszesz że suma roszczenia = (automatycznie) syuma zabezpieczenia to ustawodawca w art. 736 k.p.c. nie wymieniałby wśród warunków formalnych wniosku o udzielenie zabezpieczenia "wskazania sumy zabezpieczenia" w sprawach o roszczenia pieniężne.
Jest to wyraźny wymóg formalny stawiany wnioskowi o udzielenie zabezpieczenia i Sąd - jak to w procesie cywilnym zwykle bywa - był tu formalistą (zgodnie z ustawą zresztą)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ag8nie8szka » N, 20 lis 2005, 00:43

tak:)
też tak myśle.
pozdrawiam serdecznie , dzieki, agnieszka:)
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości