Spadek po bracie

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Spadek po bracie

Postprzez tomatos » Cz, 14 sty 2010, 00:05

Witam
Niedawno zmarł mój starszy brat, był kawalerem nie miał dzieci i mieszkał sam. Pozostawił po sobie „trochę” długów w banku i prawie nic więcej. W związku z tym, że w rodzinie się nie przelewa zastanawiamy się co zrobić ze spadkiem. Z tego co się zorientowaliśmy do odziedziczenia może zostać 2 filar OFE i ewentualnie zwrot wkładu spółdzielczego za mieszkanie spółdzielcze lokatorskie.
Planujemy złożyć w sądzie „wniosek o stwierdzenie nabycia spadku” ale powstał problem ze spadkobiercami, gdyż sytuacja jest nietypowa…
Brat urodził się z związku pozamałżeńskiego mamy, zaraz później mama wyszła za mąż za mego ojca i urodziłem się ja i siostra. Biologiczny ojciec brata zmarł ok. 20 lat temu.

Kto uczestniczy w podziale spadku? Na pewno nasza mama, a rodzeństwo też? Ja i siostra (rodzeństwo ze strony mamy)? A rodzeństwo ze strony biologicznego ojca? (prawdopodobnie miał dzieci, ale nie wiemy ile i jak ich odnaleźć gdyż ani brat, ani mama nie utrzymywali kontaktu z jego biologicznym ojcem)
We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy podać uczestników postępowania. Jeżeli uczestnikami jest rodzeństwo ze strony biologicznego ojca, to skąd mamy wiedzieć o istnieniu pozostałych jego dzieci?
Jeżeli do podziału spadku nagle pojawi są jeszcze kilka osób to zastanawiamy się czy nie zrzec się spadku, bo po podziale naprawdę nic nie zostanie. Zostawić sprawy samej sobie chyba nie możemy, gdyż wówczas automatycznie przejmiemy spadek na ogólnych zasadach (przyjęcie proste) i banki na pewno zgłoszą się po zaległości, a nie wiemy na 100% ile tego jest.
Jeżeli w podziale spadu uczestniczą rodzeństwo ze strony biologicznego ojca, to czemu po śmierci biologicznego ojca brat nie otrzymał żadnej informacji o spadku po nim?

Kolejne pytanie to jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Spis załączników nie obejmuje takiej sytuacji, w punkcie 4 jest:
„jeżeli zmarły nie miał dzieci – odpisy skrócone aktów urodzenia braci zmarłe go i aktów małżeństwa sióstr zmarłego (jeżeli są pannami – akty urodzenia), akt małżeństwa rodziców zmarłego (jeżeli żyją) – oryginały + 1 kserokopia”
W naszej sytuacji rodzice zmarłego nie byli małżeństwem….

Kolejna sprawa, że brat nosił nazwisko po swoim biologicznym ojcu i z tego co wiem mój tata po ślubie nie przysposobił brata… ma to jakiś wpływ na sprawę?
I ostatnie pytanie: jak to jest dokładnie z dziedziczeniem 2 filaru OFE? W jakiej formie odbywa się „wypłata” środków?
tomatos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości