śledztwo a udział pokrzywdzonego

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

śledztwo a udział pokrzywdzonego

Postprzez aristo2 » N, 25 kwi 2004, 12:55

Witam
Po złozeniu zawiadomienia do Prokuratury, otrzymałem zawiadomienie jako pokrzywdzony o wszczęciu sledztwa z podaniem podstawy prawnej.Œledztwo prowadzi Policja pod nadzorem Prokuratora.
Czy oznacza to przyznanie mi statusu pokrzywdzonego ?
Czy mogę złozyć wniosek o udział w czynnościach śledztwa i czy muszę wymieniać konkretne czynności czy też wniosek moze być ogólnie sformuowany?
Czy taki wniosek trzeba uzasadniać czy też mozna wskazać podstawę prawną a jak tak to jaką ?
Czy jesli Prokurator się zgodzi na udział to czy mogę zadawć pytania swiadkom w toku przesłuchania czy tylko mogę być biernym obserwatorem ?
Nie mogę znalezć w komentarzach do kpk odpowiedzi wprost na takie pytania - stąd prośba o pomoc.
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 25 kwi 2004, 13:32

Czy oznacza to przyznanie mi statusu pokrzywdzonego ?

Tak.
Czy mogę złozyć wniosek o udział w czynnościach śledztwa i czy muszę wymieniać konkretne czynności czy też wniosek moze być ogólnie sformuowany?
Czy taki wniosek trzeba uzasadniać czy też mozna wskazać podstawę prawną a jak tak to jaką ?

Pokrzywdzony w postępowaniu przygotowawczym jest stroną uprawnioną do działania we własnym imieniu i zgodnie z własnym interesem (art. 299 § 1 kpk), może składać wnioski o dokonanie czynności procesowych w toku postępowania przygotowawczego (art. 315 § 1 kpk) i uczestniczyć w czynnościach śledztwa lub dochodzenia (art. 316 § 1 kpk, art. 317 kpk).
Czy jesli Prokurator się zgodzi na udział to czy mogę zadawć pytania swiadkom w toku przesłuchania czy tylko mogę być biernym obserwatorem ?

Pytania możesz zgłosić już we wniosku dowodowym, złożonym na podstawie art. 315 § 1 kpk, 325a kpk.
Zgodnie z art. 150 § 2 kpk, osoba uczestnicząca w czynności może podpisując protokół zgłosić jednocześnie zarzuty co do jego treści; zarzuty te należy wciągnąć do protokołu wraz z oświadczeniem osoby wykonującej czynność protokołowaną.
Stronie, która złożyła wniosek, oraz jej obrońcy lub pełnomocnikowi nie można odmówić wzięcia udziału w czynności, jeżeli tego żądają (art. 315 § 2 kpk).
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości