Przedawnienie zawiadomienia o przestępstwie

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Przedawnienie zawiadomienia o przestępstwie

Postprzez Aspro » Pt, 26 lis 2004, 09:33

Witam
Nurtuje mnie taki problem związany z zawiadomieniem o przestępstwie.
Załóżmy taką hipotetyczną sytuację. Iksiński mnie okradł.
Ile mam czasu na zawiadomienie o tym policji licząc od dnia kiedy dowiedziałem sie że to Iksiński.
Jak już zawiadomie policję, to rozumiem że policja ma obowiązek niezwłocznego wszczęścia postępowania. I tu mam drugie pytanie. Jeżeli policja nie nada biegu sprawie to czy np. po roku od zgłoszenia tej kradzieży mogę jeszcze raz złożyć zawiadomienie o tej kradzieży?
Chyba namotałem
Aspro
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 26 lis 2004, 11:08

Nurtuje mnie taki problem związany z zawiadomieniem o przestępstwie.
Załóżmy taką hipotetyczną sytuację. Iksiński mnie okradł.
Ile mam czasu na zawiadomienie o tym policji licząc od dnia kiedy dowiedziałem sie że to Iksiński.


Tu nie ma ograniczeń czasowych (poza przedawnieniem karalności czynu), natomiast jeśli sporo czasu dzieli zawiadomienie od dnia popełnienia czynu, może być ono traktowane jako mało wiarygodne.

Jak już zawiadomie policję, to rozumiem że policja ma obowiązek niezwłocznego wszczęścia postępowania. I tu mam drugie pytanie. Jeżeli policja nie nada biegu sprawie to czy np. po roku od zgłoszenia tej kradzieży mogę jeszcze raz złożyć zawiadomienie o tej kradzieży?


Co masz na myśli, pisząc o nienadaniu biegu sprawie ? Faktyczną bierność policji, czy też formalną odmowę wszczęcia postępowania ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aspro » Pt, 26 lis 2004, 12:35

Chodzi o faktyczną bierność. Stwierdzają fakt kradzieży spiują protokół i odjeżdżają. I na tym koniec. To było rok temu. Pytanie jest czysto teoretyczne, nie mam zamiaru dalej bawić sie w tą sprawę.
Aspro
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 26 lis 2004, 12:47

A czy otrzymałeś powiadomienie o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aspro » Pt, 26 lis 2004, 13:07

Nie, nic
Aspro
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aspro » Pt, 26 lis 2004, 13:08

Pewnie uznali, że brak dowodów na skarżenie gościa albo mieli za dużo innej ważnej pracy albo kwitki zgubili:)
Aspro
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 26 lis 2004, 13:58

Zgodnie z art. 306 § 3 kpk, jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu 6 tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron