• Porady prawne
Euro-tax.pl

przedawnienie

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Postprzez Marcin » Pt, 1 kwi 2005, 15:56

Oczywiście, można skarżyć postanowienie o zawieszeniu, ale ze świadomością, że szanse na uwzględnienie zażalenia są średnie. Można próbować podeprzeć się względami ekonomii procesowej (art. 6 kpc). Jeśli to wszystko będzie długo trwało, pozostaje skarga na przewlekłość postępowania.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pt, 1 kwi 2005, 16:04

Kiedyś padło takie hasło:

" POLAM I WSZYSTKO JASNE "

Powiedż jak pomóć, wiemy, że jest to trudna sytuacja...
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bono » So, 2 kwi 2005, 09:16

Witam
Wczoraj odebrałam Postanowienie Sądu
cyt,,postanawia zawiesić postepowanie na podstawie art.177
& 1 pkt 1 do czsu zakończenia postępowania w sprawie sygn akt komornika i postepowania w sprawie ....prokurat rejonowej
Pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » So, 2 kwi 2005, 16:46

Pozostaje czekać i poganiać sprawę z komornikiem.
Tak, jak Marcin napisał nie ma skutecznego sposobu aby wznowić postępowanie.

Z drugiej strony jesli podałaś roszczenia te same to zaspokojenie ich przez komornika czy SP spowoduje brak Twojego roszczenia do skarzonej firmy.
( choć można być może dopozować Firmę do sprawy z komornikiem? - )

Szkodę można tylko raz naprawić, nie można się wzbogacać na odszkodowaniu.

pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bono » So, 2 kwi 2005, 18:24

Witam
W tej sprawie z komornikiem jest SP i komornik.Z informacji jaką uzyskałam komornik złoży zwolnienie lekarskie czy sprawa moze sie odbyć tylko z udziałem SP?
Czy nie powinnam złożyć wniosku o przeprowadzenie rozprawy tylko z udziałem SP ?
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 2 kwi 2005, 19:52

Jeśli komornik przedłoży zwolnienie lekarskie, sąd jest w zasadzie zobligowany odroczyć rozprawę. Gdyby sąd miał wątpliwości co do zwolnienia, może zarządzić przebadanie komornika przez lekarza biegłego sądowego, ale to mało prawdopodobne. Musiałabyś za zgodą komornika cofnąć pozew przeciwko niemu (chyba że zrzekłabyś się też roszczenia), ale nie sądzę, żeby to było korzystne dla Ciebie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bono » N, 3 kwi 2005, 09:34

Problem polega na tym ,że Sąd nie chce dopuścić do rozpoczęcia rozprawy.Za 1,5 miesiąca wejdzie przedawnienie.
W maju 2003r. złożyłam pozew o zapłatę przeciwko SP i komornikowi.Nie zwolniono mnie z kosztów.Sprawa zwolnienia trwała dwa lata ginęły akta itd W końcu dowiedziałam się ,że zażalenie zostało w apelacji oddalone,pomimo że w innych sprawach ten sam sąd zwaniał mnie kosztów. W międzyczasie złożyłam do sądu pozew o zasądzenie renty tymczasowej od komornika i SP do czasu uzyskania odszkodowania. Tu uzyskałam zwolnienie.Obecnie wycofałam pozew przeciwko SP i komornikowi o odszkodowanie/nie stać mnie na opłacenie pozwu/, a przy pozwie o przyznanie renty tymczasowej złożyłam -pismo procesowe wraz ze zmiana żadania pozwu-w taki sposób , aby w miejsce świadczenia okresowego zasądzenie jednorazowego świadczenia odszkodowawczego.W tej sprawie jeszcze przed złożeniem pisma odbyła sie juz jedna rozprawa, sąd wpisał o zadosćuczynienie i zawiesił postępowanie ,poniewaz nie było zwolnienia z kosztów w tej pierwszej sprawie, ktorą wycofałam. Wiem,że teraz komornik złoży do tej sprawy zwolnienie.Zachodzi niebezpieczeństwo ,że sprawa się nie odbędzie,wtedy moje pismo nie zostanie rozpatrzone.Wyznaczenie drugiego terminu i oddalenie na tym terminie pisma oznacza dla mnie,że roszczenie ulegnie przedawnieniu i utracę odszkodowanie.
Proszę o pomoc co mogę zrobić ,aby proces sie rozpoczął.
pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 3 kwi 2005, 22:47

Jeśli skutecznie cofnęłaś pozew w pierwszej sprawie, możesz wnosić o podjęcie postępowania w drugiej (choć sąd i tak powinien zrobić to z urzędu - art 180 § 1 pkt 4 kpc) - ale patrz niżej (co z postępowaniem karnym ?). Niemniej - jak pisałem wyżej - dopóki trwa postępowanie sądowe (nawet jeśli jest zawieszone), bieg przedawnienia nie ma miejsca, więc roszczenie dochodzone w zawieszonym postępowaniu nie może się przedawnić.

Niestety, nie podajesz wszystkich informacji. Wcześniej nie pisałaś o cofnięciu pozwu, a z kolei pisałaś, że sąd zawiesił postępowanie także do czasu zakończenia postępowania karnego, o którym teraz nic nie wspominasz. Trudno jest na podstawie takich fragmentarycznych informacji coś pomóc.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bono » Pn, 4 kwi 2005, 08:31

Wiatam
i przepraszam za brak spojności.Jest wynikiem mojego zdenerwowania oraz walki na czas.

Po wyrządzeniu szkody przez komornika i wierzyciela- zniszczenie firmy /skarga na czynnosci komornika wygrana/ złozyłam do sądu dwa pozwy odszkodowawcze

1. przeciwko wierzycielowi
2. przeciwko komornikowi i SP

Roszczenia dochodzę osobnymi powództwami w dwóch różnych sądach.

Ad.1 Przeciwko wierzycielowi została przez Sąd zawieszona do czasu zakończenia sprawy z komornikiem i postępowania prokuratorskiego.W postanowieniu Sąd napisał na podstawie art.177& 1 pkt.1 kpc.W tej sprawie Sąd nie przyjął załączników do wyliczonej szkody-brak podpisania za zgodność z oryginałem ,pomimo że oryginały miałam przy sobie.Brak zapisu w protokóle.Sprawa jest już w archiwum.

Ad.2 Przeciwko komornikowi i SP- brak zwolnienia z kosztów.Nie stać mnie na dokonanie wpisu.Komornik do dnia dzisiejszego nie naprawił szkody.

Ponieważ procedura zwolnienia z kosztów trwała bardzo długo- ok 2 lat -w międzyczasie złożyłam pozew przeciwko komornikowi i SP o przyznanie renty tymczasowej.Sąd wpisał zadośćuczynienie i zawiesił postępowanie do czasu rozpatrzenia przez sąd mojego zwolnienia z kosztów.

W sprawie o rentę tymczasową otrzymałam zwolnienie z kosztów w całości.

Obecnie wiem,że apelacja o zwolnienie z kosztów w sprawie przeciwko komornikowi i SP o odszkodowanie została oddalona.Dlatego pozew wycofałam, a do sprawy o rentę tymczasową/ odwieszona/ złożyłam pismo procesowe wraz ze zmianą żądania pozwu-w miejsce świadczenia okresowego zasądzenie jednorazowego odszkodowania
Komornik już złożył zwolnienie lekarskie.
Jeżeli moje pismo procesowe nie zostanie przez Sąd rozpatrzone teraz z powodu np. braku komornika a dopiero rozpatrzone w maju i nie uwzględnione wejdzie przedawnienie.Nie będę mogła wnieść swojego roszczenia przeciwko komornikowi i SP.
Stąd mój niepokój
Pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bono » Pn, 4 kwi 2005, 08:44

c.d
Nie wiem jak wygląda procedura zmiany żadania pozwu, jeżeli złożyłam takie pismo ,czy jest skuteczne,czy mam prawo złożyc takie pismo i czy Sąd może odrzucić?
Pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • przedawnienie
    przez efka » Wt, 27 sie 2002, 11:32
    3 Odpowiedzi
    1227 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Śr, 28 sie 2002, 12:56
  • Przedawnienie
    przez llelek » Pt, 19 kwi 2002, 09:45
    1 Odpowiedzi
    1068 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Pt, 19 kwi 2002, 09:57
  • przedawnienie
    przez wlodzz » Wt, 14 gru 2004, 13:31
    7 Odpowiedzi
    1784 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Cz, 16 gru 2004, 22:19
  • przedawnienie faktura
    przez anakens » Pt, 21 sie 2009, 08:26
    5 Odpowiedzi
    3814 Wyświetlone
    Ostatni post przez polis Zobacz najnowszy post
    Wt, 7 paź 2014, 19:57
  • przedawnienie roszczeń
    1, 2przez loco » Śr, 28 lip 2004, 20:01
    10 Odpowiedzi
    1840 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Wt, 9 sie 2005, 09:45

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości