prawo telekomunikacyjne

prawo pomocy publicznej, prawo energetyczne, prawo telekomunikacyjne, prawo obrotu instrumentami finansowymi, nadzór bankowy, zasady podejmowania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych, Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego; nadzór organów państwa nad przedsiębiorcami, komercjalizacja, prywatyzację.

prawo telekomunikacyjne

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 18:13

Art. 61. w paragrafir 5 mówi:
W razie podwyższenia cen usług telekomunikacyjnych dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest obowiązany, z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego, do powiadomienia:
1) o tym abonentów na piśmie;
2) innych niż abonenci użytkowników poprzez podanie tego do publicznej wiadomości

I teraz... Jeżeli operator X ma w umowie zapis, iż "o każdorazowej zmianie abonanamentu Operator będzie informował Abonenta z wyprzedzeniem w formie pisemnej", a operator Y ma zapis, iż "o zmianach poinformuje w formie pisemnej na 14 dni przed wprowadzeniem tych zmian",
to słuszne jest moje rozumowanie, że u operatora X to sformułowanie jest "poprawniejsze"?

Wiem, że u operatora Y jest nieprawidłowe, bo okres rozliczeniowy = 1 miesiąc, ale skupiam swa uwagę na operatorze X.
Czy u operatora Y mozna domniemywać (z takiego zapisu), że jest to JEDEN OKRES ROZLICZENIOWY? czy to moja nadinterpretacja??

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

PS. Dodatkowa uwaga do operatora X - powołuje się on w ostatnim paragrafie umowy na Kodeks Cywilny? - nie powinien na Prawo telekomuniacyjne??
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 23 kwi 2005, 22:43

I teraz... Jeżeli operator X ma w umowie zapis, iż "o każdorazowej zmianie abonanamentu Operator będzie informował Abonenta z wyprzedzeniem w formie pisemnej", a operator Y ma zapis, iż "o zmianach poinformuje w formie pisemnej na 14 dni przed wprowadzeniem tych zmian",
to słuszne jest moje rozumowanie, że u operatora X to sformułowanie jest "poprawniejsze"?


Jeśli okres rozliczeniowy wynosi miesiąc, tak.

Wiem, że u operatora Y jest nieprawidłowe, bo okres rozliczeniowy = 1 miesiąc, ale skupiam swa uwagę na operatorze X.
Czy u operatora Y mozna domniemywać (z takiego zapisu), że jest to JEDEN OKRES ROZLICZENIOWY? czy to moja nadinterpretacja??


Co do zasady - jeśli coś wynika z ustawy, nie musi to być powtórzone w umowie albo regulaminie (i tak obowiązuje regulacja ustawowa). Ale chodzi Ci o X czy o Y ?
PS. Dodatkowa uwaga do operatora X - powołuje się on w ostatnim paragrafie umowy na Kodeks Cywilny? - nie powinien na Prawo telekomuniacyjne??


Kc może znaleźć zastosowanie w zakresie nieuregulowanym w Prawie telekomunikacyjnym.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

dziękuję Marcinie

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 22:56

"Jeśli okres rozliczeniowy wynosi miesiąc, tak."

Dziekuję.


"Ale chodzi Ci o X czy o Y ?"

Sorki, poprzez te oznaczenia literowe pomieszała. Oczywiscie chodziło mi o X. Bo to on ma zapis o tym miesięcznym okresie rozliczeniowym.


"Kc może znaleźć zastosowanie w zakresie nieuregulowanym w Prawie telekomunikacyjnym."

Dzięki, tu akurat nie będzie chyba problemu, bo jedna i druga ustawa (chyba?) mówi o tym samym okresie-znaczy-kc o miesiącu, a prawo telekomunikacyjne o okresie rozliczeniowym, którym jest przewaznie 1m-c.

W każdym razie Marcinie bardzo Ci dziękuję za zabranie głosu.
I szczerze powiedziawszy... po cichutku liczyłam, że Ty właśnie zabierzesz głos.
Pozdrowionka.
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 23 kwi 2005, 23:08

"Ale chodzi Ci o X czy o Y ?"

Sorki, poprzez te oznaczenia literowe pomieszała. Oczywiscie chodziło mi o X. Bo to on ma zapis o tym miesięcznym okresie rozliczeniowym.


Jak wyżej - umowę należy czytać łącznie z ustawą.


Dzięki, tu akurat nie będzie chyba problemu, bo jedna i druga ustawa (chyba?) mówi o tym samym okresie-znaczy-kc o miesiącu, a prawo telekomunikacyjne o okresie rozliczeniowym, którym jest przewaznie 1m-c.


Hmm, gdzie znalazłaś taką regulację w kc ? Do uslug telekomunikacyjnych ma zastosowanie najpierw Prawo telekomunikacyjne, a dopiero następnie kc. Czyli gdyby istniała rozbieżność pomiędzy Prawem telekomunikacyjnym a kc, pierwszeństwo ma Prawo telekomunikacyjne jako regulacja szczególna.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

echh...

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 23:27

"Hmm, gdzie znalazłaś taką regulację w kc ?"

No nie znalazłam, tak wywnioskowałam, że kc reguluje. Biję się w piersi - nie doczytywałam terminów w kc.

"Do uslug telekomunikacyjnych ma zastosowanie najpierw Prawo telekomunikacyjne, a dopiero następnie kc. Czyli gdyby istniała rozbieżność pomiędzy Prawem telekomunikacyjnym a kc, pierwszeństwo ma Prawo telekomunikacyjne jako regulacja szczególna. ""

Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie.
Już rozumiem - umowa u X mówi o tym, że powiadomi z wyprzedzeniem (w domyśle - w terminie rozliczeniowym), a skoro odwołują się do kc, to nie do końca ta umowa jest prawidłowa. Ale ponieważ i tak pierszeństwo ma Prawo telekomuniakcyjne - jak napisałeś, to obowiązuje okres rozliczeniowy.
Zreszta w przypadku Y - jest tak samo - piszą o 14 dniach, a Prawo telekomunikacyjne - o okresie rozliczeniowym.

Dziękuję Ci bardzo. Chodziło mi o to, która jest bardziej "prawidłowa". I Ty mnie upewniłeś.

PS. A tak, dla uzupełnienia moich rozważań - w obu firmach umowę sporządzał jeden i ten sam Prawnik.
Chciałam się upewnić, w której firmie działał jakby na niekorzyść;)
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 23 kwi 2005, 23:38

Może firma Y ma stary wzór umowy (nie dostosowany jeszcze do nowego Prawa telekomunikacyjnego ?).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez MSP » So, 23 kwi 2005, 23:45

Na to wygląda...

Niemniej... ta stara jest wolna od wad. Mimo wszystko... ;)
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 23 kwi 2005, 23:50

Niemniej... ta stara jest wolna od wad.


Tego nie rozumiem...
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Nooo...

Postprzez MSP » N, 24 kwi 2005, 00:35

... stary wzór umowy - ten, który odwołuje się do ówczesnych przepisów, czyli kc.
Sorki za skrót myślowy.
MSP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 24 kwi 2005, 01:21

... stary wzór umowy - ten, który odwołuje się do ówczesnych przepisów, czyli kc.



Przedtem też było Prawo telekomunikacyjne, tyle że z 2000 r., a nie z 2004 r. Obawiam się, że nie rozumiemy się...
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Gospodarcze Publiczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości