Postępowanie nakazowe czy zwykłe?

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

Postępowanie nakazowe czy zwykłe?

Postprzez Aristo2 » Pt, 21 maja 2004, 20:51

Witam
Mam wątpliwości w interpretacji przepisów kpc w postępowaniu nakazowym.
Został wydany nakaz zapłaty weksla.Na skutek wniesionych zarzutów przez pozwanego toczy się postępowanie sądowe., ale jak rozumiem jest to dalsza część postępowania nakazowego w którym sąd rozpatruje zarzuty i argumenty stron.Postępownie nakazowe ograniczone jest mozliwoscią wniesienia np. powództwa wzajemnego.
Czy można złozyć wniosek o skierowanie sprawy do trybu postepowania zwykłego?
Czy sąd musi wtedy zamknąć postępowanie nakazowe i wydać postanowienie w tej sprawie czy też może musi wydać wyrok częsciowy?
Jak doprowadzić do prowadzenia sprawy w trybie postepowania zwykłego, aby móc wnieść powództwo wzajemne?( zarzuty do zobowiązania wekslowego są powazne )
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Darek » Pt, 21 maja 2004, 21:24

Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.
Pismo zawierające zarzuty wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty; jest to zatem środek zaskarżenia niedewolutywny. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, oraz pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu, a także wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Do potrącenia mogą być przedstawione tylko wierzytelności udowodnione dokumentami, o których mowa w art. 485 kpc, tzn. tylko takie, które same w sobie również mogą być podstawą wydania nakazu.
Powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.

Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie zarzutów, ma skutki prawomocnego wyroku. Oznacza to, że wniesienie zarzutów zapobiega uprawomocnieniu się nakazu w zaskarżonej części.
W razie prawidłowego wniesienia zarzutów przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie zarzutów powodowi (art. 495 kpc).

W toku postępowania nie można występować z nowymi roszczeniami zamiast lub obok dotychczasowych. Jednakże w razie zmiany okoliczności powód może żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się może nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy.
Okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe niezgłoszone w pozwie albo w piśmie zawierającym zarzuty od nakazu zapłaty mogą być rozpoznawane jedynie wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła z nich skorzystać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później. Powód może powołać nowe fakty i dowody w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu pisma pozwanego zawierającego zarzuty.

Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje:
1) wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy
2) wyrok, którym uchyla nakaz i orzeka o żądaniu pozwu
3) postanowienie odrzucające pozew
4) postanowienie umarzające postępowanie.
Powyższe wyroki są zaskarżalne w drodze apelacji, natomiast na postanowienia służy zażalenie (postanowienia kończące).
Natomiast w razie cofnięcia zarzutów sąd, jeżeli nie uznaje cofnięcia za niedopuszczalne, orzeka
5) postanowieniem, że nakaz pozostaje w mocy; postanowienie jest niezaskarżalne, a więc natychmiast skuteczne.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 21 maja 2004, 21:33

Został wydany nakaz zapłaty weksla.Na skutek wniesionych zarzutów przez pozwanego toczy się postępowanie sądowe., ale jak rozumiem jest to dalsza część postępowania nakazowego w którym sąd rozpatruje zarzuty i argumenty stron.


Tak.

Postępownie nakazowe ograniczone jest mozliwoscią wniesienia np. powództwa wzajemnego.
Czy można złozyć wniosek o skierowanie sprawy do trybu postepowania zwykłego?


Nie.
Czy sąd musi wtedy zamknąć postępowanie nakazowe i wydać postanowienie w tej sprawie czy też może musi wydać wyrok częsciowy?

Jw.
Jak doprowadzić do prowadzenia sprawy w trybie postepowania zwykłego, aby móc wnieść powództwo wzajemne?( zarzuty do zobowiązania wekslowego są powazne )


Można jedynie wnieść odrębnie (w oddzielnym postępowaniu) pozew. Jednakże w literaturze przyjmuje się, że w sprawach, w których dochodzone roszczenie wynika z weksla, w drugiej fazie postępowania nakazowego przedmiotem badania sądu może być stosunek podstawowy, którego mogą dotyczyć zarzuty pozwanego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Pt, 21 maja 2004, 21:43

Witam
Tak , tak mówi kpc w częci o wyrokowaniu. Mnie natomiast zastanowiło stwierdzenie prof.I Heropolitańskiej, że w postepowaniu nakazowym w sprawie weksla sąd po wniesieniu zarzutów prowadzi dalej sprawę w trybie postepowania zwykłego.Natomiast prof K Piasecki pisze, że sąd na wnisek strony wydaje wyrok czesciowy zamykajacy postepowanie nakazowe i kieruje sprawe do trybu postepowania zwykłego, a wtedy dopuszczalne sa wszystkie dla postepowania zwykłego procedury( czy powództwo wzajemne również ? ).
Stąd pytanie i wątpliwość czy w fazie postępowania sądowego w której rozpatrywane są zarzuty w postepowaniu procesowym mozna wnieść wniosek :
1 o wydanie wyroku częściowego i skierowanie sprawy do dalszego rozpatrywania w trybie zwykłym?
lub
2 złozyć wniosek o skierowanie sprawy do postepowania zwykłego i sad zdecyduje ( o wyroku częściowym, zamknięciu postepowania nakazowego lub inne )
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Marcin » Pt, 21 maja 2004, 21:50

Mnie natomiast zastanowiło stwierdzenie prof.I Heropolitańskiej, że w postepowaniu nakazowym w sprawie weksla sąd po wniesieniu zarzutów prowadzi dalej sprawę w trybie postepowania zwykłego.Natomiast prof K Piasecki pisze, że sąd na wnisek strony wydaje wyrok czesciowy zamykajacy postepowanie nakazowe i kieruje sprawe do trybu postepowania zwykłego, a wtedy dopuszczalne sa wszystkie dla postepowania zwykłego procedury( czy powództwo wzajemne również ? ).


Z jakiego okresu pochodzą te wypowiedzi i jakie podstawy prawne wskazują ich Autorzy ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Pt, 21 maja 2004, 22:07

Witam
I Heropolitańska " Zarzuty od nakazu zapłaty weksla "wyd ABC rok 2000.
K Piasecki Komentarz do KPC wyd CH Beck rok2002
Więc nie ma takiej drogi jak pisałem, i nic nie można zrobić aby przeszło to w postepowanie zwykłe ? - ze wszystkimi konsekwencjami ?
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Marcin » Pt, 21 maja 2004, 22:22

Odpowiedziałeś tylko na pierwszą część mojego pytania. Zapytałem też:
jakie podstawy prawne wskazują ich Autorzy ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Pt, 21 maja 2004, 22:54

To jest opis , komentarz , nie ma wyroku SN cytowanego ani konkretnego przepisu, przynajmniej w tym miejscu.
Nie złość się na mnie, czytam i próbuję dojśc stanu faktycznego.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Marcin » Pt, 21 maja 2004, 23:02

Nie złoszczę się, tylko usiłuję znaleźć podstawę prawną dla zapatrywania, którego nie podzielam. W takiej sytuacji pozostaję jednak przy swoim poglądzie, natomiast oczywiście pozwany może wnioskować o przekazanie sprawy do zwykłego trybu, powołując się na poglądy prezentowane w literaturze. Czy jednak wniosek taki przyniesie skutek, nie mogę zagwarantować ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Pt, 21 maja 2004, 23:03

Sens przytaczanych komentarzy sprowadza się do tego, że jeśli sąd uzna że pozew nie spełnia warunków aby wydać nakaz w postepowaniu nakazowym kieruje sprawę do postepowania zwykłego.Tak samo po wniesieniu zarzutów od nakazu zaplaty jesli sąd uzna ze nie moze go utrzymać w mocy ze wzgledu na zarzuty to na wniosek strony wydaje wyrok czesciowy zamykajacy postepowanie nakazowe i kieruje sprawe do postepowania zwykłego.( w skrócie )
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Następna strona

Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości