Błąd w sztuce lekarskiej

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Błąd w sztuce lekarskiej

Postprzez goskae » Cz, 26 sty 2012, 18:29

Dzień dobry. Mam bardzo ważne pytanie dotyczące błędnej diagnozy lekarskiej. Tydzień temu moja 17-sto letnia córka wykonała test ciążowy, na którym pojawiły się 2 kreseczki(druga była bardzo blada i ledwo dostrzegalna). W poniedziałek poszłyśmy do lekarza ginekologa,który po przeprowadzeniu badania ginekologicznego stwierdził wczesną ciążę. Córka dwukrotnie pytała się czy na pewno jest w ciąży i lekarz to potwierdzał. Dał skierowanie na badania i powiedział,że po ich wykonaniu będzie miała założoną kartę ciąży.Postanowiliśmy wysłać córkę na prywatne badanie usg tego samego dnia i lekarz wykonujący usg powiedział,że w 100% ciąży nie ma.Mimo to córka poszła na badania,ponieważ myśleliśmy,że może to być za wczesna ciąża do wykrycia na usg.Wczoraj lekarz,który stwierdził ciążę założył jej kartę ciąży.Będąc w ogromnych nerwach i nieświadomości poszłam z córka do innego ginekologa i pani doktor ciąże wykluczyła.Córka ponownie wykonała test ciążowy i wyszedł negatywny.Czy w takim wypadku mogę oskarżyć lekarza o błąd w sztuce?Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Zrozpaczona mama.
goskae
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 26 sty 2012, 18:26

Re: Błąd w sztuce lekarskiej

Postprzez SCOW » Pn, 22 paź 2012, 18:57

Rodzajem błędu w sztuce lekarskiej jest błąd diagnostyczny, który polega na postawieniu przez lekarza niewłaściwej diagnozy. Ocena, czy dane zachowanie lekarza należy zakwalifikować jako błąd w sztuce, należy zawsze do biegłego lekarza danej specjalności. Tylko biegły posiadający wiedzę specjalistyczną jest w stanie ocenić, na ile postępowanie lekarza było niewłaściwe z regułami postępowania obowiązującymi w tym zawodzie, i jaki wpływ miało na postawienie błędnej diagnozy lub spowodowanie uszczerbku na zdrowiu pacjenta. Jedynie obiektywna niewłaściwość postępowania lekarza może prowadzić do postawienia mu zarzutu popełnienia błędu lekarskiego.

Niewłaściwość zachowania lekarza może zatem wynikać również z zaniechania, np. pominięcia koniecznych do postawienia właściwej diagnozy badań, zaniechania przeprowadzenia właściwego wywiadu z pacjentem, brak zweryfikowania wyników badań.

Dlatego najlepiej zgłosić się do lekarza biegłego.
SCOW
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 21 paź 2012, 23:56


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość