Właściwość sądu

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Właściwość sądu

Postprzez laporteki » Cz, 6 sie 2009, 13:40

Witam,
jako konsument chcę złożyć wniosek o wydanie nakazu zapłaty, przeciwko firmie z innego województwa.
W jakim sądzie powinnam złożyć pozew- tu gdzie mieszkam czy w województwie gdzie działa firma? Wydaje mi się że zgodnie z art. 508 par.1 KPC powinnam złożyć pozew tu gdzie mieszkam ale nie jestem pewna.

Czy nawet jeśli powinno się złożyć pozew w sądzie w województwie gdzie gdzie działa pozwana firma, można złożyć pozew w lokalnym sądzie z uwagi na zaawansowaną ciążę powódki i związane z tym komplikacje gdyby nastąpiła konieczność osobistego stawiennictwa?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
laporteki
 

Postprzez Darek » Cz, 6 sie 2009, 14:22

Art. 508 kpc dotyczy postępowania nieprocesowego.
Właściwość miejscową reguluje kpc w art. 27- 46.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Cz, 6 sie 2009, 15:20

Chodzi o towar niezgodny z umową. Sprzedawca zignorował telefoniczne wezwanie do naprawienia towaru, później nie odpowiedział na pisemne odstąpienie od umowy. Czy w tej sytuacji znajduje zastosowanie art. 34 KPC? (w pozwie wzywam do zwrotu pieniędzy za towar oraz jego odbiór na koszt sprzedawcy).

Art. 34. Powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, jako też o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.

pozdrawiam i dziękuję za poprzednią odpowiedź.
laporteki
 

Postprzez laporteki » Cz, 13 sie 2009, 12:10

Witam,
mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tej sprawy.
Ten niezgodny z umową towar jest wielkogabarytowy i nie mam możliwości odesłania go sprzedawcy jak również nie chcę płacić kilkaset złotych za przesyłkę.
Sprzedawca nie dotrzymał 2 tygodniowego terminu odpowiedzi na pismo więc wg Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej art.8 paragraf 3, mogę przyjąć że moje pismo uznał. A w piśmie wezwałam sprzedawcę do zwrotu kosztów i odbioru huśtawki we własnym zakresie.

Sprzedaca chce polubownie załatwić sprawę w taki sposób, że w ciągu około 1 miesiąca odbierze huśtawkę osobiście i wtedy też odda mi pieniądze. Jestem skłonna zgodzić się na takie rozwiązanie tylko czy nie ma tutaj jakiegoś "haczyka" w postaci przekroczenia jakiegoś terminu po którym nie będę miała możliwości dochodzenia swoich praw, w sytuacji gdyby sprzedawca nie dotrzymał również tego miesięcznego terminu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
laporteki
 

Postprzez Darek » Wt, 25 sie 2009, 10:41

Możesz zaczekać ten jeden miesiąc bo nie pogorszy to Twojej sytuacji w przypadku konieczności wytoczenia procesu.
Sądem właściwym miejscowo będzie sąd siedziby pozwanego.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości