zwrot pieniędzy od uniwersytetu

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Zwrot pieniędzy od uniwersytetu

Postprzez muza » Cz, 16 kwi 2009, 18:52

Witam, mam problem i proszę o radę.
Złożyłam podanie o indywidualny tok studiów ze względu brak możliwości uczęszczania na zjazdy co dwa tygodnie z powodu odległości jaką musiałam pokonywać (ok. 500 km).
Bardzo długo czekałam na odpowiedź, między czasie opłaciłam ratę za szkołę w wysokości 550 zł. Następnie dowiedziałam się o odmowie przyznania mi toku indywidualnego. W związku z tym złożyłam podanie o urlop dziekański. Udzielono mi go ale pieniędzy nie oddano. Składałam już pisma odwoławcze od decyzji dziekana (brak podstaw).
W uchwale uniwersytetu jest napisane, że student, który złożył podanie o urlop dziekański nie jest zobowiązany do uiszczenia opłat za studia. Zrobiłam to, ponieważ zbliżał się termin zapłaty i nie chciałam narażać się na karę i odsetki. W dziekanacie usłyszałam, że to moja wina bo mogłam nie płacić. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie pieniędzy??
muza
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 19 kwi 2009, 11:49

Uważam, że nie odzyskasz wpłaconych pieniędzy. Co prawda świadczenie było nienależne ale spełniając je wiedziałaś, że nie byłaś do niego zobowiązana.

Do świadczenia nienależnego stosuje się przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 410 § 1 kc). W tym przypadku wzbogacony- w następstwie działania zubożonego podjętego przez niego w celu wykonania określonego zobowiązania- uzyskuje korzyść, która w rzeczywistości, jako świadczenie, mu się nie należy. Zgodnie z art. 410 § 2 kc, zubożony może żądać zwrotu nienależnego świadczenia (przysługuje mu tzw. kondykcja) w następujących sytuacjach:
- gdy brak było zobowiązania (condictio indebiti),
- gdy odpadła podstawa prawna świadczenia (condictio causa finita),
- gdy cel świadczenia nie został osiągnięty (condictio causa data causa non secuta),
- gdy czynność prawna był nieważna (condictio sine causa).

W art. 411 kc wymienione są wyjątki, kiedy to bezpodstawnie uzyskana korzyść w postaci nienależnego świadczenia nie podlega zwrotowi, i tak:
- po pierwsze, nie można żądać zwrotu świadczenia, jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany (a jego wiedza dotyczyła stanu faktycznego, który uzasadnia brak obowiązku świadczenia, lub stanu prawnego, w świetle którego brak jest takiego obowiązku). Jednakże mimo świadomości braku obowiązku świadczenia, wzbogacenie podlega zwrotowi, gdy spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej,
- po drugie, nie można żądać zwrotu świadczenia jako nienależnego, jeżeli jego spełnienie czyni zadość zasadom współżycia społecznego.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości