Oskarżenia

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Oskarżenia

Postprzez Jo_anna » Śr, 23 lip 2008, 23:05

Proszę o pomoc!
Od ponad roku jestem przez pewną osobę systematycznie oskarżana o różne czyny, które wogóle nie miały miejsca. Jestem wzywana na przesłuchania i postępowania na tym etepie są umarzane z braku dowodów. Mieszkam w małej miejscowości gdzie "wszyscy o wszystkich wiedzą wszystko i pocztą pantoflową wieści się roznoszą". Odbija się to wszystko negatywnie na mojej opinii. Policja bezradnie rozkłada ręce, ponieważ wpływają doniesienie a procedura jest taka,że muszą mnie wezwać na przesłuchanie. Mam już tego dość. Zgłosiłam sprawę do prokuratury. Otrzymałam odpowiedź że nie ma tu znamion czynu przestępczego.Słyszałam, że mogę wystąpić z prywatnym oskarżeniem o pomówienia czy zniesławienia do sądu. Jak się do tego zabrać? A może jest jakiś inny sposób na rozwiązanie tej sprawy? Proszę o pomoc! To rujnuje mi życie!
Jo_anna
 

Postprzez Darek » Wt, 29 lip 2008, 12:21

Proponowałbym raczej pozew o ochronę dóbr osobistych. Jest dwa razy kosztowniejszy (600 zł) od prywatnego aktu oskarżenia ale według mnie skuteczniejszy.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jo_anna » Cz, 31 lip 2008, 18:24

Proszę o pomoc !
Jak i gdzie mam się z tym zgłosić? W jakiej formie. Może jest gdzieś jakiś schemat postępowania.Nie stać mnie na wynajecie prawnika, a w kategorii prawa jestem kompletnym laikiem. Proszę o wskazówki.
Z góry serdecznie dziękuję!
jo_anna
 

Postprzez pinkiboy » So, 2 sie 2008, 16:16

Proponuję złożyc pisemne zawiadomienie o przestępstwie do Prokuratury!
Takie oskarżenia wyczerpują znamiona kilku artykułów:

Art. 212
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,

podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 4. Œciganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Art. 216
§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła,

podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 5. Œciganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Art. 233
§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.

§ 3. Nie podlega karze, kto, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.

§ 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:

1) fałszywe zeznanie, opinia lub tłumaczenie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy,

2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.

§ 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Art. 234
Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 235
Kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku postępowania zabiegi takie przedsiębierze,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 238
Kto zawiadamia o przestępstwie lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska

Postprzez Jo_anna » Pn, 25 sie 2008, 22:37

Serdecznie dziękuję
Właśnie wydrukowałam wszystkie artykuły i jutro zamierzam udać się na prokuraturę. Zobaczę co mi powiedzą. Dziękuję za wsparcie.
Jo_anna
 

Postprzez pinkiboy » Cz, 4 wrz 2008, 15:49

Podejście Prokuratur i Policji do wszlkiego typu "trudnych spraw" jest żenujące, więc nie spodziewam sie rewelacji.

Gdyby Pani przyprowadziła do Prokuratury złodzieja z ukradziona kurą,a do tego kura byłaby podpisana i złodziej do wszystkiego sie przyznał - wtedy tak! Prokuratura zabrałaby się do pracy, że hej!

W podobnych do Pani przypadkach zazwyczaj nie jest łatwo dobic się o sprawiedliwosc.

Pozdrawiam
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości