Dług

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Dług

Postprzez Nolis » Śr, 21 lis 2007, 22:28

Witam,

Mam następujące pytanie. Czy gdy posiadam pisemne oświadczenie osoby, która jest mi dłużna pewna kwotę pieniędzy na piśmie to czy na podstawie takiego oświadczenia mogę zgłosić się do komornika, żeby wyegzekwował dług?
Ja jestem osobą fizyczną, na tym oświadczeniu są dane adresowe dłużnika, numer jego dowodu osobistego i PESEL, a także informacja o tym, że dłużnik posiada wobec mnie zobowiązanie finansowe i zobowiązuje się do comiesięcznej spłaty w ratach tego długu. Jednak mam problemy z wyegzekwowanie tych comiesięcznych rat.
Czy komornik może od razu ściągnąć całą należność czy będzie ją pobierał w wysokości tych ustalonych przeze mnie i dłużnika comiesięcznych rat?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Nolis
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Śr, 21 lis 2007, 23:43

To nie jest tytul egzekucyjny. Z tym mozesz zlozyc pozew do sadu, uzyskac nakaz zaplaty, nastepnie klauzule wykonalnosci i dopiero z tym do komornika
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Nolis » Śr, 21 lis 2007, 23:48

Tak właśnie myślałam. Ale jakie to są koszty? Muszę je ponosić z góry czy obarczony będzie nimi dłużnik?
Dzięki za pomoc.
Nolis
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Cz, 22 lis 2007, 18:55

Tak właśnie myślałam. Ale jakie to są koszty? Muszę je ponosić z góry czy obarczony będzie nimi dłużnik?
Dzięki za pomoc.

Koszt to 1,25 % kwoty długu w postepowaniu upominawczym lub 5% w procesowym. Koszty Ty ponosisz, a Sad na Twój wniosek zasadzi aby pozwany Ci je zwrócił
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Nolis » Pt, 23 lis 2007, 10:42

Dziękuję bardzo za pomoc.
Nolis
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość