pit

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

Postprzez shuehos » Cz, 16 sie 2007, 22:20

Nie jest to oczywista pomyłka w pisow


Jest to typowy błąd ilościowy,ot typowa pomyłka
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marusia333 » Cz, 16 sie 2007, 22:20

Moja odpowiedź wynikała z Art.47 par.2 pkt 1


Sądziłem że chodzi o coś innego, bo nie jestem specem od podatków.

Ale skoro nawiązujesz do dobrowolnego poddania się odpowiedzialności to chyba samo złożenie korekty nie gwarantuje, że sprawa zakończy się dobrowolnym poddaniem się odpowiedzialności. Czy się mylę?

Jest też coś takiego jak czynny żal, ale tu też chyba trzeba czegoś więcej niż samo złozenie korekty, prawda? Czy może coś w tej kwestii w ostatnich latach zmieniło? (niestety nie śledzę nowelizacji k.k.s.)

Myślę że udzielenie precyzyjniejszych wskazówek może być dla autorki wątku istotne.

Moim zdaniem wystarczy złożyć korektę wraz z pisemnym wyjaśnieniem. [Art.16 a kks].
" Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy -- Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie"
Nie ma tu mowy o zastosowaniu instytucji czynnego żalu.
Tutaj wskazałam dobrowolne poddanie się odpowiedzialności co było zbyt pochopne gdyż nie będzie momentu zawiadomienia organów ścigania. To mogło zmylić tok myślenia. Nie zmienia to jednak faktu że samo złożenie deklaracji korygującej wraz z wpłaceniem uszczuplenia i odsetek, oraz wyjaśnienia przyczyny korekty na piśmie wystarczy.
Marusia333
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Cz, 16 sie 2007, 22:42



Moim zdaniem wystarczy złożyć korektę wraz z pisemnym wyjaśnieniem. [Art.16 a kks].
"


Ja jednak będę sie upierał,że wystarczy sama korekta
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marusia333 » Cz, 16 sie 2007, 22:50



Moim zdaniem wystarczy złożyć korektę wraz z pisemnym wyjaśnieniem. [Art.16 a kks].
"


Ja jednak będę sie upierał,że wystarczy sama korekta


" Nie podlega karze grzywny kto złoży korektę wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty"
Jak można uzasadnić przyczynę korekty inaczej niż pisemnie?
Można ustnie do protokołu składać wyjaśnienia, tylko że w tym przypadku nikt nie będzie słuchał wyjaśnień gdyż korekta nie jest składana w toku postępowania.
Jeżeli koleżanka nie złoży korekty z pisemnym uzasadnieniem, nie będzie wtedy podpadać pod ten przepis i może zostać wszczęte postępowanie mające dużo większe konsekwencje.
Marusia333
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 17 sie 2007, 08:15

Moim zdaniem wystarczy złożyć korektę wraz z pisemnym wyjaśnieniem. [Art.16 a kks].


" Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy -- Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie"
Nie ma tu mowy o zastosowaniu instytucji czynnego żalu.


Nie zmienia to jednak faktu że samo złożenie deklaracji korygującej wraz z wpłaceniem uszczuplenia i odsetek, oraz wyjaśnienia przyczyny korekty na piśmie wystarczy.


Czyli jeśli podatnik nie dokonałby tego co następuje po "oraz" miałby normalne postępowanie karno-skarbowe, a nie gwarancję bezkarności. Myślę że dobrze się stało że autorka wątku może o tym doczytać.

A co do pojęcia "czynnego żalu", to tak właśnie określa się instytucję z art. 16 k.k.s. ;) (przykład: choćby tutaj)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Pt, 17 sie 2007, 20:51

mam pytanie zlozylam w tym roku pit i dostalam zwrot 100zl.



a skąd wziełaś te 100pln,skoro twierdzisz,że były to dochody zwolnione?
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marusia333 » Pt, 17 sie 2007, 21:10

Tak sobie jakoś przez pomyłkę wyliczyła. Papier wytrzyma wiele.
Marusia333
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Pt, 17 sie 2007, 21:12

Tak sobie jakoś przez pomyłkę wyliczyła. Papier wytrzyma wiele.


ale podatk skąd,z sufitu?
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cytuje: a skad podatek? z sufitu?

Postprzez aniulkanatalka » So, 18 sie 2007, 18:29

szczerze to dopiero jak zaczelam sie tym interesowac na czym polega to cale skladanie PIT-u itd. teraz jak o tym mysle to zastanawiam sie jak moglam zlozyc pit bez rzadnych danych. podalam kolezance kwoty ktore dostaje na dziecko a ona mi jakos to obliczyla a ja sie w to nie wglebiaam . tak jak kolezanka mi radzila zlozylam korekte z pisemnym wyjasnieniem pani w okienku byla mila i pomogla mi to zrobic. kare zaplacilam mala bo 17 zl. poniewaz nie byly to duze kwoty. za tydzien bede miala odpowiedz z US to napisze co sie wydarzylo zainteresowanym
aniulkanatalka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 18 sie 2007, 19:01

kare zaplacilam mala bo 17 zl.


Przy składaniu wniosku o zaniechanie ukarania w trybie czynnego żalu nie powinnaś płacić żadnej kary.

Być może te 17 zł to dopłata należnego podatku, a nie kara? Wtedy miałoby to sens.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości