Jak uzyskać zachowek od spadkobiercy (osoby niepracującej)

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Jak uzyskać zachowek od spadkobiercy (osoby niepracującej)

Postprzez _Miro_ » So, 1 kwi 2006, 17:28

Witam! Chcę złożyć pozew o zachowek, ale osoba, która spadek otrzymała jest osobą niepracującą(pracuje na czarno). Czy w takim wypadku mogę liczyć na zasądzenie pełnego wymiaru zachowku?(ok. 20 tys. zł)
Wiem, że do pozwu należy dołączyć wycenę mieszkania będącego przedmiotem spadkobrania. Jak jednak mam to zrobić skoro nie mam do niego dostępu?
Czy w tym wypadku w razie egzekucji komorniczej możliwe jest sprzedanie mieszkania i pokrycie w ten sposób moich roszczeń skoro oficjalnie spadkobierca jest bezrobotny i nie ma środków na spłacenie zachowku?
_Miro_
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbel » N, 2 kwi 2006, 18:40

Jeśli zachowek Ci się nalezy to sytuacja majątkowa zobowiązanego do zapłaty nie wpływa na jego wysokość - co najwyżej Sąd może rozlożyć zapłatę na raty albo odroczyć termin płatności.
Podaj wartość według własnego uznania (poczytaj w gazetach ogłoszenia, zapytaj w jakimś biurze obrotu nieruchomościami itp), jeśli pozwany ją zakwestionuje to albo on albo TY powinniście złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego, który oszacuje wartość mieszkania.
Egzekucję mozna skierowac również do mieszkania, jeśli stanowi własnośc dłużnika.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości