Trzynasta pensja nauczyciela

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Trzynasta pensja nauczyciela

Postprzez karioka » Wt, 10 sty 2006, 00:10

Czy nauczycielowi przebywającemu od stycznia do września 2005 roku na urlopie dla poratowania zdrowia (przysługującemu na podstawie KN) należy się trzynasta pensja?
Pytanie to kieruję na forum ,gdyż w księgowości, w moim mieście nie naliczyli trzynastej pensji twierdząc, że należy się ona za faktycznie przepracowany, co najmniej 6-cio miesięczny okres. I wszystko byłoby ok, gdyby nie uchwała SN z 13 grudnia 2005r.; II PZP 9/05, która budzi u mnie poważne wątpliwości co do zaistniałej sytuacji. Bardzo proszę o opinie. Pozdrawiam.
karioka
 

Postprzez karioka » So, 14 sty 2006, 00:57

Ponawiam prośbę o opinię :-)
karioka
 

Postprzez Tomek7 » So, 14 sty 2006, 14:30

tak
Tomek7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ela » Pn, 16 sty 2006, 09:38

Czy nauczycielowi przebywającemu od stycznia do września 2005 roku na urlopie dla poratowania zdrowia (przysługującemu na podstawie KN) należy się trzynasta pensja?
Pytanie to kieruję na forum ,gdyż w księgowości, w moim mieście nie naliczyli trzynastej pensji twierdząc, że należy się ona za faktycznie przepracowany, co najmniej 6-cio miesięczny okres. I wszystko byłoby ok, gdyby nie uchwała SN z 13 grudnia 2005r.; II PZP 9/05, która budzi u mnie poważne wątpliwości co do zaistniałej sytuacji. Bardzo proszę o opinie. Pozdrawiam.


Należy się, jednak pod warunkiem, że osoba ta po okresie urlopu dla poratowania zdrowia, powróciła do pracy. Jeśli tak to jako podstawę wypłaty wystarczy podać treść art 2 ust. 3 pkt 6 b) ustawy z dn. 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U.z 1997 r. Nr 160 poz. 1080 ze zm.):
art. 2 ust. 3
Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
(...)
6) korzystania (...) z urlopu dla poratowania zdrowia


i dalej art. 4 ust 2:
W przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danego pracodawcy.


Czyżby w księgowości nie czytali ustaw?
Pozdrawiam, Ela.
ela
 

Postprzez karioka » Cz, 19 sty 2006, 01:47

Dziękuję za odpowiedź. Jednak mam jeszcze pytanie czy podstawę do naliczenia dodatkowej pensji stanowi okres od 1 września do 31 grudnia czy jednak cały rok (0d 1 stycznia do 31 grudnia) zgodnie z wcześniej cytowanym wyrokiem SN. dziękuję.
karioka
 

Postprzez ela » Cz, 19 sty 2006, 10:05

Nie mam całej treści tego wyroku, jednak z fragmentów, które udało mi się znaleźć wynika że dotyczy on nauczyciela, zwolnionego od pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej z prawem do wynagrodzenia w trybie przepisów art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.

Podstawą do obliczenia "13" powinien być okres od IX do XII.
ela
 


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości