Co się należy po rodzicach?

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Postprzez Marcin » Pn, 19 wrz 2005, 22:15

Nie za bardzo rozumiem na jakiej podstawie. Mi wychodzi, że mamy wtedy normalne dziedziczenie tego co zmarły miał w chwili śmierci i skoro jest powołanie z ustawy to nie ma mowy o zachowku. Można jedynie zaliczyć na poczet schedy z dziedziczenia ustawowego wcześniejsze darowizny.

Czyli w praktyce może dojść do praktrycznego wyłączenia od dziedziczenia masy pozostałej po spadkodawcy przez spadkobiercę ustawowego, który wcześniej został obdarowany na tyle sowicie że teraz przekracza to jego udział w dziedziczeniu pozostałego mjajątku spadkodawcy. Ale podstaw do tego by taki wcześniej obdarowany spadkobierca ustawowy miał płacić innemu spadkobiercy ustawowemu zachowek - na pierwszy rzut oka - w k.c. nie widzę.



Właśnie tez byłem przekonany, że jest tak, jak piszesz, dopóki nie zostałem wyprowadzony z błędu na prawniczej liście dyskusyjnej ;) Muszę zajrzeć do podręcznika Piątowskiego, który dla mnie jest najlepszy do nauki spadków - do sprawy powrócę jutro.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 19 wrz 2005, 22:59

Muszę zajrzeć do podręcznika Piątowskiego, który dla mnie jest najlepszy do nauki spadków - do sprawy powrócę jutro.


Też cenię Piątowskiego. Dobrze mi się czytało jego prace. Niestety nie sądzę bym miał do niego szybki dostęp ale też postaram się jutro posprawdzać tu i ówdzie o tym zachowku.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 20 wrz 2005, 14:57

Zatem wracam do sprawy.

Piątowski omawia sposób zabezpieczenia interesów członków rodziny spadkodawcy, przypominając, że istnieją generalnie dwa systemy: rezerwy (np. w prawie francuskim) i zachowku (w naszym prawie). I dalej stwierdza:

Oba te systemy są wymierzone przede wszystkim przeciwko rozporządzeniom testamentowym, które pozbawiają oznaczone osoby z grona najbliższej rodziny spadkodawcy zagwarantowanych im przez prawo korzyści ze spadku. Jednakże prawo spadkowe, dążąc do zapobieżenia obchodzeniu tych ograniczeń swobody testowania w drodze dokonanych przez spadkodawcę darowizn, nakazuje zwykle uwzględniać te darowizny przy ustalniu zakresu majątku, którego część obowiązkowa ma przypaść spadkobiercom koniecznym, albo przy obliczaniu wysokości zachowku. Dlatego prawa spadkobierców koniecznych albo roszczenia osób uprawnionych do zachowku mogą się zaktualizować także wtedy, gdy spadkodawca nie rozrządził wprawdzie swym majątkiem przez testament, ale poczynił przed otwarciem spadku darowizny z uszczerbkiem dla uprawnionych z tytułu rezerwy lub zachowku. Odpowiednie uprawnienia są wówczas skuteczne przeciwko osobom obdarowanym (str. 266-267).

Oraz:

Instytucja zachowku w pewnym stopni chroni uprawnionego nie tylko przed skutkami niekorzystnych dla niego rozporządzeń testementowych spadkodawcy, ale także przed pozbawieniem go korzyści ze spadku w drodze dokonanych przez spadkodawcę darowizn. Dlatego też określone darowizny dolicza się do wartośći spadku w celu ustalenia substratu zachowku. Dalszą konsekwencją jest to, że uprawnionemu do zachowku może przysługiwać roszczenie przeciwko osobie, która otrzymała darowiznę doliczoną do spadku, o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Roszczenie to ma charakter pomocniczy (subsydiarny), jest bowiem aktualne tylko wtedy, gdy uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku (art. 1000 § 1 kc).

Przykład. Po spadkodawcy, który nie pozostawił testamentu, dziedziczą w częściach równych jego małżonek M, oraz dzieci A i B, pełnoletnie i zdolne do pracy. Czysta wartość spadku wynosi 45000 zł, do czego dolicza się darowiznę o wartości 75000 zł, dokonaną na rzecz brata spadkodawcy. Zachowek M, A i B wynosi zatem po 20000 zł dla każdego, ze spadku jednak przypada im tylko po 15000 zł. Każdy z nich może żądać od brata spadkodawcy wypłacenia kwoty 5000 zł potrzebnej do uzupełnienia zachowku
. (str. 277-278).

Za: J.St. Piątowski, Prawo spadkowe. Zarys wykładu, wyd. IV zmienione, Warszawa 1987.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 20 wrz 2005, 17:12

Przykład. Po spadkodawcy, który nie pozostawił testamentu, dziedziczą w częściach równych jego małżonek M, oraz dzieci A i B, pełnoletnie i zdolne do pracy. Czysta wartość spadku wynosi 45000 zł, do czego dolicza się darowiznę o wartości 75000 zł, dokonaną na rzecz brata spadkodawcy. Zachowek M, A i B wynosi zatem po 20000 zł dla każdego, ze spadku jednak przypada im tylko po 15000 zł. Każdy z nich może żądać od brata spadkodawcy wypłacenia kwoty 5000 zł potrzebnej do uzupełnienia zachowku[/i]. (str. 277-278).

Za: J.St. Piątowski, Prawo spadkowe. Zarys wykładu, wyd. IV zmienione, Warszawa 1987.


Czyli miałeś rację. Ja dziś dotarłem jedynie do orzeczenia jednego z Sądów apelacyjnych z tezą w tym samym duchu co u Piątowskiego (niestety wersja bez uzasadnienia).

Myślę że to zamyka temat, choć osobiście dla mnie jest nieco kontrowersyjne. Do tej pory wydawało mi się że póki żyję i mam pełnię praw cywilnych, mogę roztrwonić wręcz swój majątek i moim spadkobiercom nic do tego. Okazuje się jednak że nie ma tak łatwo ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez certos » Wt, 20 wrz 2005, 19:49

Dziękuję pięknie P. Dredd,owi i P. Marcinowi za zainteresowanie się tematem i za wyczerpujące wyjaśnienia.
Serdecznie pozdrawiam!
[certos]
certos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość