Sankcja Karna

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Sankcja Karna

Postprzez Ignacy666 » N, 31 lip 2005, 13:40

Witam wszystkich.

Czy móglby ktoś mi powiedzieć, jak wygląda sytuacja ze wcześniejszym zwolnienie z sankcji karnej z resztu??
Ignacy666
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 31 lip 2005, 15:25

Witam wszystkich.

Czy móglby ktoś mi powiedzieć, jak wygląda sytuacja ze wcześniejszym zwolnienie z sankcji karnej z resztu??


Najkrócej mówiąc areszt należy niezwłocznie uchylić jeśli ustaną przesłanki jego stosowania. Na tak ogólnie postawione pytanie nie sposób odpowiedzieć precyzyjniej.

Odsyłam do art. 249 i następnych kodeksu postępowania karnego (a szczególnie art. 253 i 258 k.p.k.)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 31 lip 2005, 17:03

W istocie nie wiadomo, czy chodzi o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania czy też o orzeczoną karę pozbawienia wolności.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 31 lip 2005, 17:20

W istocie nie wiadomo, czy chodzi o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania czy też o orzeczoną karę pozbawienia wolności.


W sumie masz rację. Osobiście zasugerowałem się pojęciem aresztu (dokładnie "resztu" :)) w pytaniu, co wskazywałoby na areszt tymczasowy. No ale tę kwestię może nam wyjaśnić tylko autor wątku
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ignacy666 » N, 31 lip 2005, 18:36

Oczywiście chodzi o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na czas 3 miesięcy.

Chciałem się dowiedzieć w jaki sposób można osobe w ten sposób aresztowaną wyciągnąc przed czasem upływu terminu aresztowania.
Inna sprawa że TA osoba nie była nigdy karana.
Ignacy666
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 1 sie 2005, 12:18

No to odpowiedzi udzielił Ci już Dredd.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ignacy666 » Pt, 5 sie 2005, 13:01

a jak wygląda sprawa przedwczesnego zwolnienia z powodów zdrowotnych??

Jakie w praktyce są szanse i jaka to musi być dolegliwość??
Ignacy666
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 5 sie 2005, 19:35

a jak wygląda sprawa przedwczesnego zwolnienia z powodów zdrowotnych??

Jakie w praktyce są szanse i jaka to musi być dolegliwość??


[kodeks postępowania karnego]
"Art. 253. § 1. Œrodek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę.
§ 2. Zastosowany przez sąd środek zapobiegawczy może być w postępowaniu przygotowawczym uchylony lub zmieniony na łagodniejszy również przez prokuratora.

Art. 254. § 1. Oskarżony może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego; w przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy.(...)"

"Art. 259. § 1. Jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
1) spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo,
2) pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny."

Ale trzeba też pamiętać o art. 260 k.p.k.

[kodeks postępowania karnego]
"Art. 260. Jeżeli stan zdrowia oskarżonego tego wymaga, tymczasowe aresztowanie może być wykonywane tylko w postaci umieszczenia w odpowiednim zakładzie leczniczym."

Co oznacza że w aresztach też są szpitale.

Nie potrafię powiedzieć jaka choroba gwarantuje zwolnienie z aresztu (zresztą człowiek nie choruje na zawołanie ;))
Musi być to taka choroba, która powoduje poważne niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia osadzonego w wypadku dalszego przebywania w areszcie (i to nie tylko w celi ale i na oddziale szpitalnym - no chyba że takiego w areszcie nie ma)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ignacy666 » So, 13 sie 2005, 01:13

Witam. Teraz mam kolejną sprawa.
Adwokat złożył zażalenie odnośnie tymczasowego aresztowania.
Sytuacja jest taka:
1. osoba aresztowana jest chora na depresje a przy okazji posiada rente i jest jedynym żywicielem rodziny/domu.
2. Jego żona również jest chora na depresje.
3. Osoba przyznała się do winy.

Jak uwazacie czy te argumenty są jak najbardziej za tym i czy są faktycznie mocne, aby uchylić tymczasowy areszt??

I wogole czy zażalenie coś dają, chodzi mi o zwolnienie z tymczasowego aresztu??
Ignacy666
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 13 sie 2005, 12:41

Trudno coś bliższego powiedzieć, nie znając całego stanu faktycznego. Wiele może zależeć od tego, o jaki czyn jest podejrzana ta osoba, na jakim etapie jest postępowanie karne, czy nie ma obawy mataczenia itp. itd. Okoliczności, które przytoczyłeś, mogą przemawiać za uchyleniem aresztowania, ale nie są same w sobie decydujące.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości