Kto ma napisać apelację?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Kto ma napisać apelację?

Postprzez franek » Pt, 3 cze 2005, 21:41

W sprawie karnej przydzielono adwokata z urzędu osobie chorej. Zapadł wyrok, skazany chce zwócić się do sądu II instancji z apelacją . Czy musi ją napisać ten przydzielony adwokat z urzędu , czy może ją napisać sam skazany? Człowiek ma pojęcie jak to napisać, o przydział adwokata z urzedu nie prosił, zrobił to sąd mając na uwadze jego chorobę.
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 3 cze 2005, 21:47

Czy musi ją napisać ten przydzielony adwokat z urzędu , czy może ją napisać sam skazany?


Apelacje moze napisac osobiscie skazany. Nie wyklucza ona drugiej apelacji adwokata.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Pt, 3 cze 2005, 21:49

Dziękuję Marcinie. Z wypowiedzi adwokata wynikało,że musi to On osobiście zrobić i jeszcze skazany zobowiązany jest mu za to dodatkowo zapłacić. Pozdrawiam , franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Przemek » So, 4 cze 2005, 09:21

Zasada powyższa ma zastosowanie gdy w pierwszej instancji orzekał sąd rejonowy.
Natomiast apelacja od wyroku sądu okręgowego, która nie pochodzi od prokuratora lub radcy prawnego będącego pełnomocnikiem, powinna być sporządzona i podpisana przez adwokata (art. 446 § 1 k.p.k.).

Obrońca z urzędu powinien podejmowac czynności bez wynagrodzenia ze strony oskarżonego, albowiem wynagrodzenie to opłaca Skarb Państwa.
Przemek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » So, 4 cze 2005, 20:00

Dzięki Przemku. Moja sprawa wyszła "dopiero" z sądu rejonowego. Tak, wiem ,że jak w okręgowym przerżnę , to już adwokat musi zadziałać.
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Pn, 4 lip 2005, 15:24

Zdziwiłem się bardzo, gdy ta osoba mająca adwokata z urzędu otrzymała liścik od adwokata z urzędu z prośbą o kontakt. Skontaktował się i adwokat zapytał go , czy będzie pisał apelację. Odpowiedział,że tak ale swoją drogą aby też napisał. Odpowiedział,że czytał uzasadnienie wyroku i nie warto pisać apelacji. To po co mu taki adwokat? Tylko dla pieniędzy? Może to adwokat tylko dla " picu", pełni rolę sędziego i prokurarotora.
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 4 lip 2005, 21:06

W orzecznictwie Sądu Najwyższego jest pewna rozbieżność. W postanowieniu z dnia 5 czerwca 1997 r., I KZ 46/97 (Izba Karna) wyrażono pogląd, że adwokat może odmówić sporządzenia i podpisania bezpodstawnej kasacji tylko wtedy, gdy nie pozbawi w ten sposób strony możliwości jej wniesienia w drodze zwrócenia się do innego adwokata, np. z powodu upływu terminu do wykonania tej czynności. Adwokat nie może sam decydować o bezzasadności kasacji i pozbawiać skazanego możliwości zaskarżenia orzeczenia sądu odwoławczego. Z kolei wg uchwały [7] SN z dnia 21 września 2000 r., III CZP 14/2000 (Izba Cywilna),
adwokat ustanowiony dla strony przez sąd może odmówić sporządzenia kasacji, jeżeli byłaby ona niedopuszczalna lub oczywiście bezzasadna. Mnie bliższy jest ten drugi pogląd, gdyż adwokat reprezentuje pewien poziom profesjonalizmu zawodowego i nie powinien sporządzać kasacji oczywiście bezzasadnych tylko dlatego, że domaga się tego strona. Jeśli chodzi o apelację, to za tym drugim poglądem przemawia też i to, że nie ma tu przymusu adwokackiego, a zatem odmowa adwokata sporządzenia apelacji nie zamyka samej stronie możliwości jej wniesienia. Oczywiście, odmowa sporządzenia apelacji czy kasacji powinna mieć racjonalne podstawy (np. przekonanie o jej oczywistej bezzasadności), natomiast z tego co piszesz, wynika, że adwokat jest niechętny sporządzeniu apelacji, ale to jeszcze nie uzasadnia odmowy jej sporządzenia. Warto też pamiętać o art. 28 Prawa o adwokaturze, zgodnie z którym:
1. Adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej tylko z ważnych powodów, o których informuje zainteresowanego. Wątpliwości co do udzielenia lub odmowy udzielenia pomocy prawnej rozstrzyga okręgowa rada adwokacka, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki - dziekan.
2. W sprawach, w których pomoc prawna ma z mocy przepisów prawa nastąpić z urzędu, zwolnić adwokata od udzielenia tej pomocy może tylko organ, który go wyznaczył.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » Pn, 4 lip 2005, 21:53

Dziękuję Marcinie. Przy pomocy mojej i internetu sporządziliśmy apelację. Poczekamy , zobaczymy z jakim skutkiem, pozdrawiam , franek.
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości