akcje i egzekucja

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

akcje i egzekucja

Postprzez bono » Śr, 30 mar 2005, 08:50

Witam
Dostałam od Komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji do nieruchomości.W firmie która wszczęła egzekucję przeciwko mnie jestem udziałowcem i posiadam akcje firmy,które w dużej części pokrywają należność Czy w pierwszej kolejnosci egzekucja nie powinna być skierowana do posiadanych przeze mnie akcji?
W sądzie uciekają z tego tematu.
Jakie sankcje grożą firmie -spółce akcyjnej ,która od 3 lat nie wypłaciła mi dewident ?Obecnie do sądu pełnomocnik przyniósł kserokopie ,,kasa przyjeła'' na ich wewnętrznych dowodach wpłat /są w każdym sklepie papierniczym/ jako potrącenie moich należnosci o których do tej pory mnie nie informowano.W jakich dokumentach firmy mogę to sprawdzić, czy rzeczywiscie dokonano potrącenia ,czy to jedynie sporządzona fikcja na ich dowodach wewnetrznych?Jakich dokumentów mogę zarządać od nich celem uwiarygodnienia tego potrącenia?W jakich księgach spółki akcyjnej są dokonywane w danym roku obrachunkowym wypłaty poszczegolnych dewidewnt i ich wysokosci?
Ta kwota na druku ,,kasa przyjęła'' nic mi nie mówi ,ile mi sie faktycznie należało i czy to nie zostało teraz sporządzone.
Serdecznie pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 mar 2005, 09:19

Dostałam od Komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji do nieruchomości.W firmie która wszczęła egzekucję przeciwko mnie jestem udziałowcem i posiadam akcje firmy,które w dużej części pokrywają należność Czy w pierwszej kolejnosci egzekucja nie powinna być skierowana do posiadanych przeze mnie akcji?


Wybór sposobu egzekucji zależy w zasadzie od wierzyciela i komornika.
Jakie sankcje grożą firmie -spółce akcyjnej ,która od 3 lat nie wypłaciła mi dewident ?


Proces sądowy o wypłatę ;).

Obecnie do sądu pełnomocnik przyniósł kserokopie ,,kasa przyjeła'' na ich wewnętrznych dowodach wpłat /są w każdym sklepie papierniczym/ jako potrącenie moich należnosci o których do tej pory mnie nie informowano.W jakich dokumentach firmy mogę to sprawdzić, czy rzeczywiscie dokonano potrącenia ,czy to jedynie sporządzona fikcja na ich dowodach wewnetrznych?Jakich dokumentów mogę zarządać od nich celem uwiarygodnienia tego potrącenia?


To zależy od sytuacji, której dokładnie nie znam. W każdym razie powinny to być dokumenty potwierdzające istnienie wymagalnej wierzytelności, która może być dochodzona przed sądem lub przed innym organem państwowym (por. art. 498 § 1 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Śr, 30 mar 2005, 11:24

Witam
cyt.
------------------------------------------------------------------
Wybór sposobu egzekucji zależy w zasadzie od wierzyciela i komornika.
-------------------------------------------------------------------
Byle z zgodzie z art 799par1 zd 2 kpc.

Nie znamy roszczenia,
ale jesli było na 40 000zł a akcje warte sa np 30 000zł oraz dywidendy np, 9 000zł ?
-------------------------------------------------------------------
cyt.
W jakich dokumentach firmy mogę to sprawdzić, czy rzeczywiscie dokonano potrącenia ,czy to jedynie sporządzona fikcja na ich dowodach wewnetrznych?Jakich dokumentów mogę zarządać od nich celem uwiarygodnienia tego potrącenia?W jakich księgach spółki akcyjnej są dokonywane w danym roku obrachunkowym wypłaty poszczegolnych dewidewnt i ich wysokosci?
Ta kwota na druku ,,kasa przyjęła'' nic mi nie mówi ,ile mi sie faktycznie należało i czy to nie zostało teraz sporządzone.
-----------------------------------------------------------------------
W/g mnie tu moze mieć znaczenie art 498 oraz 499 kc w związku z art 61 kc.
Jeśli oswiadczenie o potraceniu nie dotarło do adresata to w/g mnie jest prawnie nieskuteczne.

pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 mar 2005, 11:48

W/g mnie tu moze mieć znaczenie art 498 oraz 499 kc w związku z art 61 kc.
Jeśli oswiadczenie o potraceniu nie dotarło do adresata to w/g mnie jest prawnie nieskuteczne.



Oświadczenie o potrąceniu może też być zawarte w pozwie albo w innym piśmie procesowym i wywołuje skutek od chwili doręczenia go stronie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pawel78 » Śr, 30 mar 2005, 13:14

IMO potrącenie wywołuje skutek od kiedy stało się możliwe ;-)
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 mar 2005, 15:11

Oświadczenie staje się skuteczne dopiero z chwilą, gdy doszło do wierzyciela wzajemnego w taki sposób, że ten mógł zapoznać się z jego treścią (art. 61). Natomiast oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, od kiedy potrącenie stało się możliwe (art. 499). Chociaż oświadczenie działa ex tunc, to jednak w momencie jego składania nadal musi trwać sama możliwość potrącenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron