pozew spadkobierców

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

pozew spadkobierców

Postprzez rafal » Pn, 28 mar 2005, 17:47

witam

przeciwko spadkobiercom nieruchomości jeszcze przed wydaniem postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku został wytoczony przez własciciela nieruchomości sąsiedniej pozew o przywrócenie posiadania służebności drogi koniecznej, ponieważ spadkobiercy stawiając płot uniemożliwili według powódki korzystanie z posiadania służebnosci. spadkobiercy nie zgadzają sie ze stanowiskiem powoda iz miało miejsce posiadanie służebnosci drogi koniecznej.spadkobiercy nie mogą w postępowaniu o naruszenia posiadania wystąpic z powództwem wzajemnym, ale czy spadkobiercy mogą w odrębnym postepowaniu wytoczyć przeciwko powodowi pozew o zaniechanie naruszania własnosci nieruchmości jeszcze przed wydaniem postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, czy tez nie mają jeszcze takiej legitymacji? A gdyby mogli wytoczyć taki pozew, to czy moga potem wnosić o zawieszenie postępowania wytoczonego przeciwko nim o naruszenie posiadania ze względu na toczace się odrebne postepowanie o naruszenie własnosci nieruchomości, w którym sąd móglby wydac orzeczenie stwierdzające, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem?

mam nadzijeże nie namieszałem

rafał
rafal
 

Postprzez pawel78 » Wt, 29 mar 2005, 12:34

Czy służebność była ujawniona w księdze wieczystej?
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pawel78 » Wt, 29 mar 2005, 12:40

Wydaje mi się, że spadkobiercy legitymację mają - prawa i obowiązki przechodzą na nich z chwilą śmierci spadkodawcy, a nie z chwilą wydania postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku.
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Wt, 29 mar 2005, 19:13

Wydaje mi się, że spadkobiercy legitymację mają - prawa i obowiązki przechodzą na nich z chwilą śmierci spadkodawcy, a nie z chwilą wydania postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku.


hmm...a czy nabycie tych praw i obowiązków z chwilą śmierci spadkodawcy nie jest tymczasowe? ci którzy wydają się być spadkobiercami ustawowymi z róznych przyczyn mogą nimi nie zostać, a dopiero postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku niesie za sobą domniemanie, iż osoba która uzyskała takie stwierdzenie jest spadkobiercą
rafal
 

Postprzez pawel78 » Śr, 30 mar 2005, 09:24

Stwierdzenie nabycia spadku stwarza domniemanie, że osoba, która nim się legitymuje, jest spadkobiercą. Nie jest to orzeczenie prawnokształtujące - spadek nabywa się z chwilą jego otwarcia.
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 mar 2005, 09:38

Myślę, że spadkobiercy mogą wnieść powództwo wzajemne. Jeśli sąd zażąda potwierdzenia ich legitymacji postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, mogą wnioskować o zawieszenie postępowania do czasu jego uzyskania.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pawel78 » Śr, 30 mar 2005, 10:16

W przypadku postępowania o naruszenie posiadania powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 mar 2005, 10:30

Oczywiście racja (art. 479 kpc), niepotrzebnie wkradło się słówko "wzajemne" ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości