• Porady prawne
Euro-tax.pl

PZU - chcą 10% z naprawy, mimo że mam wykupioną opcję....

polisy na życie, OC, AC, ubezpieczenia indywidualne, ubezpieczenia nieruchomości, majątku

PZU - chcą 10% z naprawy, mimo że mam wykupioną opcję....

Postprzez haiaw » Pn, 21 mar 2005, 15:54

cześć,
czym się różni właściciel od posiadacza
a czym posiadacz od uprawnionego...

Chodzi o ubezpieczenie w PZU AC i OC, potrącenie za wypadek 10% kosztów naprawy z naszej kieszeni, za to że kierowałem pojazdemtaty i nie mam 25 lat...
Mamy jednak wykupiioną opcję - posiadacz powyżej 25 lat i uprawniony poniżej 26 lat... Tak ustataliśmy z agentem, który nam to wypełniał, żebym w razie jakbym spowodował wypadek, nie ponosił kosztów...
A teraz warsztat dostał od PZU potwierdzenie potrącenia 10% kosztów naprawy - i ja mam to płacić i jeszcze ja mam teraz z PZU załatwiać, dlaczego tak, po tym, jak pokazałem w warsztacie tą opcję.
haiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pn, 21 mar 2005, 16:56

i jeszcze ja mam teraz z PZU załatwiać, dlaczego tak, po tym, jak pokazałem w warsztacie tą opcję.

Dlatego, że samochód jest ubezpieczony w PZU, a nie w warsztacie.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez haiaw » Pn, 21 mar 2005, 17:01

no spoko, ale to niech warsztat sie z tym błędem buja, skoro sie zadeklarował, ze wszystko sam bezgotowkowo zalatwi
haiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pn, 21 mar 2005, 17:06

A masz pisemną umowę z warsztatem o przeprowadzenie naprawy bezgotówkowo? Jaka jest jej treść?
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 21 mar 2005, 17:38

W uproszczeniu ;)

Posiadanie jest określonym stanem faktycznym, a własność określonym stanem prawnym.

Własność w ujęciu cywilistycznym jest najszerszym prawem do rzeczy (art. 140 kc). Własność polega na uprawnieniu właściciela do korzystania z rzeczy, do pobierania z niej pożytków i rozporządzania rzeczą.
Własność występuje jako publiczna oraz prywatna. Jest to prawo podmiotowe: majątkowe, bezwzględne, zbywalne.

Posiadanie, to faktyczne władztwo nad rzeczą. Polega ono albo na wykonywaniu prawa, albo też na władaniu w ogóle niezwiązanym z prawem.

Według PZU, osoba uprawniona do korzystania z pojazdu, to osoba, która weszła w posiadanie kluczyka (lub sterownika) służącego do otwarcia lub uruchomienia pojazdu za zgodą właściciela pojazdu lub innej osoby uprawnionej do posiadania kluczyka (lub sterownika) tego pojazdu.

W razie powstania szkody ubezpieczyciel ustala odszkodowanie zgodnie z zawartą umową ubezpieczenia. Z tego co piszesz wynika, że przy ustalaniu odszkodowania zastosowano udział własny w wysokości zgodnej z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia Autocasco. Jeśli umowę ubezpieczenia zawarto na innych warunkach (np. znosząc udział własny), to proponuję zwrócić na to uwagę ubezpieczycielowi. Warsztat nie jest stroną umowy ubezpieczenia, zapewne nie zna jej treści i nie może działać w imieniu uprawnionego do odszkodowania.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez haiaw » Pn, 21 mar 2005, 17:51

Posiadanie jest to faktyczne władztwo nad rzeczą. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego posiadaczem rzeczy jest zarówno osoba, która faktycznie rzeczą włada jak właściciel - posiadacz samoistny, jak i ta która nią włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub osoba mająca inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą - posiadacz zależny. Przedmiotem posiadania mogą być zatem rzeczy lub prawa majątkowe, z którymi łączy się bezpośrednie władztwo nad rzeczą. Utrata posiadania następuje przez trwałą utratę faktycznego władztwa nad rzeczą.

To co znalazłem z wykładów z prawa cywilnego.


Natomiast, tak jak mówię, były trzy opcje, z których dwie nas interesują:

zniesienie oplaty jest na osobę, która spowodowała wypadek jeśli jest:

posiadaczem w wieku do 25 lat
posiadaczem powyzej 25 lat lub upowaznionym ponizej 26 lat.

ja jestem ponizej 25 lat i to samochod taty.
Nic wiecej nie bylo ustalane.


I na tej podstawie mam czy nie mam podstawy sie kjłócić?
haiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 21 mar 2005, 18:14

Myślę, że masz podstawy żeby się kłócić ;)
Zważ na to, że działalność ubezpieczeniowa polega realnie na tym żeby zainkasować jak najwyższą składkę, natomiast wypłacić jak najniższe odszkodowanie albo nie wypłacić go wcale ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia Indywidualne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron