Wyłączenie sędziego z mocy ustawy art. 48 § 1 pkt 5 KPC

prawo pomocy publicznej, prawo energetyczne, prawo telekomunikacyjne, prawo obrotu instrumentami finansowymi, nadzór bankowy, zasady podejmowania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych, Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego; nadzór organów państwa nad przedsiębiorcami, komercjalizacja, prywatyzację.

Wyłączenie sędziego z mocy ustawy art. 48 § 1 pkt 5 KPC

Postprzez bono » Wt, 8 mar 2005, 14:11

Witam.
W sądzie gospodarczym toczyła się sprawa o zapłatę.
Wniosłam o przywrócenie terminu i zarzuty do nakazu zapłaty. Sprawa trwała 3 lata, ponieważ pełnomocnik nie był umocowany a na sprawy nie przychodził. Sąd występował w roli adwokata tamtej strony Brak było dokumentów i do tej pory ich nie ma./faktury/Powołano biegłą, która stwierdziła że widziała dokumenty, a opinie sporządziła na podstawie dokumentów sądowych, które w całości zostały przeze mnie zakwestionowane. Obecnie jest nowa firma , która obecnie umocowała pełnomocnika i sąd wydał niekorzystny dla mnie wyrok. Złożyłam apelację. Będzie rozpatrywał sędzia ,który w I instancji wydawał postanowienia i zarządzenia/zwolnienie z kosztów, przysłanie II kompletu dokumentów /Do niedawna pracował w tym samym wydziale. Obecnie przeszedł do sądu apelacyjnego i sprawa ta trafiła do jego referatu. Czy w takiej sytuacji może sędzia orzekać w apelacji /środek odwoławczy /jeżeli nie orzekał ale brał w jakimś stopniu udział w sprawie w I instacji, w którym zapadł niekorzystny dla mnie wyrok.? W apelacji jest przewodniczącym.
Czy mam podstawy do wyłączenia sędziego?
Pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Wyłączenie sędziego z mocy ustawy art. 48 § 1 pkt 5 KPC

Postprzez Marcin » Wt, 8 mar 2005, 14:39

Nie ma podstaw do wyłączenia sędziego z mocy ustawy na podstawie art. 48 § 1 pkt 5 kpc. W wyroku z dnia 10 listopada 1998 r., I PKN 362/98 (OSNAPiUS 1999/24/787) SN stwierdził, że wyłączenie sędziego z mocy samej ustawy na podstawie art. 48 § 1 pkt 5 kpc dotyczy tylko sytuacji, gdy w drugiej instancji miałby on rozpoznawać środek zaskarżenia od orzeczenia, w którego wydaniu brał udział w pierwszej instancji. Z dosłownego brzmienia przepisu wynika bowiem, że nie chodzi o wszelkie orzeczenia w konkretnej sprawie wydane w pierwszej lub drugiej instancji przez danego sędziego lub z jego udziałem, lecz tylko o „zaskarżone orzeczenie”.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Wyłączenie sędziego z mocy ustawy art. 48 § 1 pkt 5 KPC

Postprzez bono » Wt, 8 mar 2005, 14:48

Dziękuję , aczkolwiek nie jest to pocieszające
Pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Wyłączenie sędziego z mocy ustawy art. 48 § 1 pkt 5 KPC

Postprzez Marcin » Wt, 8 mar 2005, 15:03

Brak możliwości wyłączenia sędziego z mocy ustawy nie przekreśla jeszcze możliwości wyłączenia go na wniosek (art. 49 kpc). Musiałyby jednak istnieć jakieś szczególne okoliczności, np. kwestionowanie w apelacji tych czynności, w których dokonywaniu brał udział ów sędzia, o ile oczywiście miały wpływ na wynik sprawy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Wyłączenie sędziego z mocy ustawy art. 48 § 1 pkt 5 KPC

Postprzez bono » Wt, 8 mar 2005, 21:32

W tej sprawie w I instancji nie orzekała, zarządzenia natomiast które wydała nie miały wpływu na proces.

Ale orzekała w innej sprawie o odsetki - nota odsetkowa 98,99r.
Firma wniosła pozew o zapłatę odsetek ,a następnie go nie opłaciła.Nastąpił skuteczny zwrot pozwu.Wniosła ponownie. Po podniesieniu przeze mnie zarzutu przedawnienia,Sąd I instancji orzekł o przedawnieniu roszczenia.Nie było też wezwania do zapłaty. Złożyli apelację. Oczywiście orzekała ta sama sędzia, która teraz ma też orzekać i uznała ich roszczenie.Apelacja trwała 5 min.i zostałam wyproszona.Padło jedno zdanie cyt,, miała pani księgowa to powinna pani wiedzieć kiedy należy zapłacić'' Było to żenujace. Ja zachorowałam a następnie trafiłam do szpitala. Nie byłam na ogłoszeniu wyroku. Kasacja nie była wniesiona Wyrok się uprawomocnił. Ponieważ przedmiotem sprawy było przedawnienie roszczenia,nie były podnoszone żadne inne argumenty. Okazało sie, że w aktach sprawy znajdują się faktury, które ktoś za mnie podpisał. Myślałam, żeby wnieść pozew o wznowienie postępowania.
W tej sprawie orzekała ta sama sędzia, która będzie rozstrzygać teraz II apelację.Stąd moje obawy i nie tylko o rzetelność procesu.
Pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Wyłączenie sędziego z mocy ustawy art. 48 § 1 pkt 5 KPC

Postprzez Marcin » Wt, 8 mar 2005, 23:06

Przykro mi, orzekanie w innej sprawie między stronami przez tego samego sędziego nie jest przesłanką wyłączenia tego sędziego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze Publiczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość